Sale!

Arti i te jetuarit

Rated 3.00 out of 5 based on 1 customer rating
(1 customer review)

300L 0L

Titulli: Arti i të jetuarit
Gjinia: Filozofi
Autori: Artur Shopenhauer
Shqipëroi: Erion Kristo
Shtëpia botuese: Ideart
Viti: 2002
Fq. 120
ISBN: 978-99927-797-4-8

Description

Arti i te jetuarit, Artur Shopenhauer

Ajo që i bën të shoqërueshëm njerëzit është paaftësia e tyre për të duruar vetminë dhe vetveten në të. Boshllëku i brendshëm dhe bollëku i hedhin në shoqëri ose i nxjerrin në udhëtim jashtë shtetit. Shpirti i tyre nuk ka zhdërvjelltësinë e mjaftueshme për të vetëlëvizur, pra dhe shtysat duhen kërkuar tjetërkund, për shembull tek vera; shumë njerëz duke ecur në këtë rrugë mbërrijnë tek alkoolizmi.

Ata kanë nevojë të ngutshme për një nxitje nga jashtë, si ajo që mund të japin qenie të ngjashme me ta. Pa këtë, shpirti i tyre nuk e mban dot peshën e vet dhe bie në një letargji shtypëse. Mund të themi se duke qenë secili një pjesëz e vogël e idesë së bashkësisë njerëzore, kemi nevojë të ndihemi të realizuar përmes kontaktit me të tjerët, në mënyrë që të kemi një vetëdije të plotë njerëzore. Ndërsa kush ndihet njeri i plotë, njeri par excellence dhe paraqitet si një unitet i pandashëm, ai zotëron në vetvete gjithë ç’është e nevojshme.

Additional information

Autori:

Shtepia Botuese:

Ideart

1 review for Arti i te jetuarit

There are no reviews yet.

Be the first to review “Arti i te jetuarit”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

wp-puzzle.com logo