Sale!

Shkretetira

800L 0L

Titulli: Shkretëtira
Gjinia: Roman
Autori: J. M. G. Le Clèzio
Shqipëroi: Amantia Kapo
Shtëpia botuese: Toena
Viti: 2012
Fq. 400
ISBN: 978-99943-1-813-1

Categories: , , Tags: , , Product ID: 2255

Description

Lala e vogël është pasardhëse e “burrave blu”, luftëtarëve të Shkretëtirës së Saharasë. Pas vdekjes së nënës, ajo shkon të jetojë te halla e saj në një lagje të varfër të qytetit, por Lala nuk mund t’i harrojë ata. Fuqia e natyrës, legjendat e popullit të saj, dashuria për Hartanin, bariun e ri memec, ikja e dështuar drejt shkretëtirës së “tyre”, mërgimi në Marsejë, të gjitha këto, veçse e kalisin më shumë shpirtin e saj rrezatues. Lala, edhe pse punon në një hotel të mjerë, edhe pse është shtatzënë, edhe pse bëhet një modele e njohur revistash, asgjë nuk ia zbeh besimin e saj fetar dhe pasionin për shkretëtirën.

Mbi autorin

J. M. G. Le Clèzio lindi në Nisë më 13 prill 1940. Ai rrjedh nga një familje, e cila në shekullin e XVIII – të, emigroi nga Britania për në ishujt e Morisë. Një udhëtar i madh, Le Clèzio nuk ka ndalur së shkruari qysh nga mosha shtatë apo tetë vjeç: poezi, tregime, përralla, histori të shkurtra, por asnjë nga këto shkrime nuk i ishte botuar para se “Procesverbali”, romani i tij i parë të botohej në shtator 1963.

Ky roman fitoi Çmimin Letrar “Renaudot”. Vepra e tij tashmë përfshin rreth tridhjetë vëllime. Në vitin 1980 ai mori çmimin e madh letrar “Paul Morand”, të dhënë nga Akademia Franceze për romanin e tij “Shkretëtira”. Në vitin 2008, Le Clèzio fitoi çmimin Nobel të letërsisë.

Additional information

Autori:

Shtepia Botuese:

TOENA

Reviews

There are no reviews yet.

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.