Rrefenja e sherbetores

1,000L

Titulli: Rrëfenja e shërbëtores
Gjinia: Roman
Autori: Margaret Atwood
Shqipëroi: Engjëllushe Shqarri
Shtëpia botuese: Pegi
Viti: 2015
Fq. 392
ISBN: 978-9928-175-95-3

Categories: , , Tag: Product ID: 1772

Description

“Rrëfenja e shërbëtores”, i vendosur në një shtet totalitar, të bazuar mbi kontrollin e trupit femëror, eksploron tematikën e nënshtrimit të femrës dhe të manipulimit të masave nga politika e etur për pushtet.

Efrediti, rrëfimtarja jonë, është një burim kombëtar. Vezoret e bëjnë atë një mall të çmuar, me një funksion të vetëm: riprodhimin. Por ajo nuk është riedukuar mirë, ajo mban mend disa detaje subversive të jetës së saj të mëparshme: të ëmën, bashkëshortin, fëmijën dhe emrin e saj; ajo mban mend se dikur gratë mund të punonin, të lexonin, të argëtoheshin; ajo mban mend lirinë.

“Rrëfenja e shërbëtores”, botuar për herë të parë në 1985, përkthyer në shumë gjuhë, është shitur me miliona kopje në të gjithë botën, duke mos dalë kurrë nga qarkullimi. Njëkohësisht, vepra ka provokuar reagimet e masave, duke u kthyer në një manifest të feminizmit, por edhe duke u censuruar në shumë shkolla amerikane dhe duke ngritur polemika të shumta. “Nolite te bastardes carborundorum” dhe “Ka pyetje?”, dy nga fjalitë qendrore të veprës, përdoren rëndom si slogane të luftës për emancipimin e femrës.

Fragmente nga libri

I vendosa vetes një rregull: nuk do të përfshija asgjë që qeniet njerëzore mos ta kishin bërë në një tjetër vend apo kohë, ose për të cilën teknologjia të mos ekzistonte. Nuk doja të më akuzonin për shpikje të errëta e të shëmtuara apo se isha duke keqpërfaqësuar potencialin njerëzor për sjellje të vajtueshme.

Varjet e duartrokitura në grup, copëtimi i trupave njerëzore, veshja e detyruar për kasta apo klasa të caktuara të shoqërisë, lindjet e detyruara të fëmijëve dhe përvetësimi i tyre, fëmijët e vjedhur nga regjimet dhe të caktuar në familje zyrtarësh të lartë, ndalesa e shkrimit dhe këndimit, mohimi i të drejtës së pronës, të gjitha këto kanë ndodhur dhe shumë prej tyre nuk kanë ndodhur në kultura apo fe të tjera, por në gjirin e shoqërisë perëndimore dhe në brendësi të vetë traditës së “krishterë”.

Rashë në dashuri, thoshim. Më ka rënë në kokë për të. Ishim gra që binim. Që besonim në rënie, në këtë lëvizje tatëposhtë: sa e këndshme ishte, sikur fluturoje, por në të njëjtën kohë, sa e frikshme, sa ekstreme, sa e pamundur.

Zoti është dashuri, thoshin dikur. Por ne e kthenim mbrapsht, kështu që dashuria, si Parajsa, ishte aty, mjaftonte të zgjasnim pak dorën. Sa më të vështirë ta kishim për ta dashur njeriun pranë nesh, aq më shumë besonim tek Dashuria, abstrakte dhe e plotë. Ishim gjithnjë në pritje për mishërimin e saj. Për atë fjalë të shndërruar në gjë të gjallë.

Komente mbi librin

“Një thriller që të mban frymën pezull, një studim psikologjik, një lojë fjalësh. Dhe më e bukura e këtij libri është mundësia e një shpëtimi. Në fund të fundit, Shërbëtorja është edhe shkrimtare. Ajo ka shkruar këtë libër. Ajo edhe mund të ketë mbijetuar… Një libër i pasur dhe kompleks.”

New York Times

“Një roman që ndriçon në mënyrë të shkëlqyer disa nga lidhjet më të errëta mes politikës dhe seksit…”

Washington Post

“… Një histori tinëzare, e stisur bukur mbi fatin e një gruaje të zakonshme të befasuar nga ngjarje të jashtëzakonshme… Një fabul magjepsëse e kohës sonë.”

Glamour

Mbi autoren

Margaret Eleanor Atwood (Ottawa, 18 nëntor 1939) është poete, shkrimtare dhe ambientaliste kanadeze. Ajo ka fituar çmimin Arthur C. Clarke, çmimin e Princit të Asturias për Letërsinë, çmimin prestigjioz Booker Prize (në të cilin ka qenë pesë herë finaliste) dhe dy herë çmimin e Guvernatorit të Përgjithshëm, i cili jepet nga kryeministri kanadez.

Additional information

Autori:

Shtepia Botuese:

Pegi

14 reviews for Rrefenja e sherbetores

 1. hermes belts for men

  I in addition to my guys were found to be looking through the good guidelines on your website then quickly developed a horrible suspicion I had not expressed respect to the web blog owner for those secrets. Those young men became totally excited to read them and have truly been loving them. Thank you for being indeed helpful as well as for deciding on this kind of impressive information most people are really wanting to understand about. Our own sincere apologies for not expressing appreciation to sooner.

 2. fila shoes

  Thank you so much for providing individuals with remarkably superb opportunity to discover important secrets from this site. It’s always so excellent and packed with fun for me and my office acquaintances to search your web site more than three times weekly to read through the fresh issues you will have. And of course, I am certainly amazed with the extraordinary suggestions you give. Selected 4 tips in this post are certainly the most efficient we have all had.

 3. red bottom heels

  I happen to be commenting to let you know what a great discovery my friend’s daughter gained visiting your webblog. She came to find so many issues, most notably what it’s like to have an excellent coaching heart to have certain people without hassle learn about several tortuous subject matter. You undoubtedly did more than visitors’ desires. Thanks for imparting those useful, healthy, educational and even fun thoughts on that topic to Gloria.

 4. yeezy boost 350 v2

  I would like to get across my gratitude for your generosity supporting individuals who require help with that idea. Your real commitment to getting the message all-around ended up being extremely advantageous and have continually helped professionals just like me to achieve their aims. Your personal insightful facts signifies a whole lot to me and additionally to my office colleagues. Best wishes; from each one of us.

 5. michael kors handbags

  I am only commenting to let you understand of the beneficial encounter my princess developed browsing your site. She came to find numerous things, including what it’s like to possess an incredible coaching character to make the mediocre ones really easily completely grasp various specialized subject matter. You undoubtedly surpassed our expected results. Many thanks for imparting the priceless, trusted, educational not to mention easy tips about that topic to Kate.

 6. goyard handbags

  I enjoy you because of your whole hard work on this site. My aunt really likes participating in internet research and it’s really easy to see why. We all hear all relating to the compelling ways you provide functional tricks through your website and therefore foster contribution from other ones on the article plus my child is certainly becoming educated a lot of things. Have fun with the remaining portion of the new year. You’re carrying out a great job.

 7. ysl handbags

  I and also my friends were found to be examining the excellent secrets and techniques located on your web site and then suddenly I had an awful suspicion I had not thanked the blog owner for them. Most of the women happened to be as a consequence warmed to learn them and have now in actuality been enjoying these things. Thank you for getting considerably kind and also for opting for this sort of cool useful guides millions of individuals are really eager to be aware of. My honest regret for not expressing appreciation to you earlier.

 8. gucci belt

  I want to show my gratitude for your kindness in support of folks who have the need for help on this one area of interest. Your very own commitment to getting the solution along turned out to be certainly significant and has really helped associates just like me to reach their dreams. The interesting help means a great deal to me and additionally to my peers. Thanks a ton; from each one of us.

 9. goyard tote

  Thanks so much for giving everyone an extremely breathtaking opportunity to read in detail from this site. It is usually very kind and also packed with fun for me personally and my office friends to visit your website at a minimum three times a week to learn the latest guides you have. And of course, I’m also always amazed considering the incredible secrets you serve. Some 2 facts in this article are basically the very best we have all had.

 10. adidas yeezy boost

  I precisely needed to appreciate you all over again. I do not know the things that I could possibly have handled without the entire strategies revealed by you directly on that situation. Previously it was the distressing crisis in my circumstances, however , finding out the well-written style you solved it made me to jump over contentment. I’m just grateful for this assistance and then sincerely hope you are aware of a great job you were carrying out training other individuals through the use of a site. Most probably you’ve never come across any of us.

 11. jordans

  I have to express some thanks to this writer just for rescuing me from such a condition. Right after browsing through the the net and obtaining tips which are not beneficial, I believed my life was gone. Existing without the presence of approaches to the difficulties you’ve sorted out as a result of the blog post is a serious case, as well as the ones which may have in a wrong way damaged my career if I had not discovered your web site. Your main ability and kindness in handling all things was invaluable. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t encountered such a point like this. It’s possible to at this moment look ahead to my future. Thanks a lot so much for the reliable and amazing help. I will not be reluctant to suggest your web blog to any person who wants and needs guide about this topic.

 12. air max

  I am glad for commenting to let you know of the notable encounter my wife’s girl gained checking your web site. She came to find a good number of pieces, with the inclusion of how it is like to have a great coaching heart to have other individuals quite simply understand selected multifaceted subject areas. You actually did more than our expectations. Thank you for distributing these necessary, healthy, educational as well as easy thoughts on the topic to Ethel.

 13. mbt shoes sale

  I want to show my respect for your generosity supporting persons who have the need for help on this one question. Your real commitment to passing the solution around turned out to be exceptionally powerful and has in most cases helped men and women just like me to achieve their goals. Your own insightful guidelines indicates a great deal a person like me and still more to my fellow workers. Regards; from all of us.

 14. michael kors handbags

  My wife and i have been really lucky that Peter could complete his inquiry from the precious recommendations he received in your site. It’s not at all simplistic to simply be handing out tips and hints which some people have been making money from. And we also know we have the writer to thank for this. All the illustrations you’ve made, the straightforward site menu, the relationships you can help create – it’s mostly amazing, and it is aiding our son in addition to us know that this subject matter is amusing, which is certainly exceedingly indispensable. Thanks for everything!

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.