Sale!

Muzeu i pafajesise

1,600L 0L

Titulli: Muzeu i pafajësisë
Origjinali: Mosumiyet Muzesi
Gjinia: Roman
Autori: Orhan Pamuk
Shqipëroi: Drita Çetaku-Turdiu
Shtëpia botuese: Skanderbeg Books
Viti: 2011
Fq. 656
Pesha:0.75 kg
ISBN: 978-99943-51-75-6

Description

Vepra voluminoze është shkruar dhe është botuar dy vjet pas marrjes së Çmimit Nobel në Letërsi në vitin 2006. “Muzeu i pafajësisë” është një histori magjepsëse dashurie, me një shtritje të gjatë në kohë dhe një densitet të lartë emocional. Besnik i zhanrit të tij rrëfimtar, Pamuk përmes një linje të qartë me një vijueshmëri detajesh dhe sentimentesh, nuk lodhet së përsjelli lexuesin në një ëndërr të gjatë nanuritëse, por njëherësh edhe ankthsioze.

Ky libër risjell në kujtesën e botës letrare, histori elektrizuese dashurie të njohura dhe pashlyeshme, të cilat koha jo vetëm që nuk i zbeh, por i kthen ato në pjesë të kanunit të sentimentit njerëzor. Jo më kot ky libër është identifikuar me peshën dhe forcën shenjuese të “Lolitës”, të “Madamë Bovarisë” dhe ” Ana Kareninës”.

Në qendër të romanit është një djalosh i ri, i pasur, Kemali, i cili në zenit të lumturisë së tij, i rrethuar nga mirëqënia, nga jeta aristokrate, dashuria dhe klasi i gruas me të cilën do të fejohet, prej një takimi të beftë me një vajzë të re të bukur, një kushërira e tij e largët, që tashmë është rritur dhe punon si shitëse, do të hyjë në një spirale ndjenje e pasioni të verbër, të një robërimi shpirtëror e fizik, që do të jenë qerthulli i tetë viteve të ardhshëm të tij.

E gjithë bota e tij përmbyset dhe djaloshi ynë Kemal, shumë i përngjashëm me vetë Pamukun e ri, do të ecë mes përpjekjesh, vuajtjesh, ëndërrimesh ku e shpie “verbëria” e dashurisë së tij të parrokshme, që e lëkund mes shpresës dhe ëndërrimit. A do të lidhet Kemali me Fysunin? Lexuesit do t’i duhet të ndjekë hap pas hapi fatin e këtyre personazheve për të zbuluar një Turqi që po zhvillohet, evropianizohet dhe që përpëlitet mes dukurive të tranzicionit.

Ky roman është një dedikim ndaj “pafajësive” të mëdha të turkut të fundshekullit te kaluar dhe të sotëm, që përpiqet mes civilizimit evropian dhe traditës orientale. Të gjitha detajet që shpesh duken tejet të hollësishme, s’janë veçse piketa dhe shenja që autori dëshiron t’i bëjë me dije për të zbërthyer jo thjesht një histori dashurie, por vetë Turqinë, historinë, kulturën, mentalitetin, modernitetin, traditën, bashkë me peizazhin e patjetërsueshëm, aq të njohur nga lexuesi shqiptar përmes korpusit letrar të Pamuk, i cili prej vitit 2006 është botuar në vijim në shqip.

“Muzeu i pafajësisë” është përkthyer mjeshtërisht në shqip nga përkthyesja Drita Çetaku, e cila ka përkthyer një pjesë të mire të veprës së Orhan Pamuk për lexuesin shqiptar. Orhan Pamuk ka vizituar Shqipërinë në maj të vitit 2010, dhe mori pjesë në prezantimin e veprës së tij në shqip “Stambolli-qyteti dhe kujtime”. Në shqip nga Orhan Pamuk janë botuar nga Skanderbeg Books, botuesi i tij ekskluziv, veprat:   Unë jam e kuqja, roman Bora, roman Kështjella e bardhë, roman Jeta e re, roman Shtëpia e heshtjes, roman Baulja e babait, ese Stambolli, kujtime Muzeu i pafajësisë, roman   Në vjeshtë të këtij vitit do t’i prezantohet lexuesit shqiptar romani “Libri i zi”.Në pranverë të vitit 2012 do të prezantohet romani “Xhevdet beu dhe të bijtë”, që do të përmbyllë botimin e plotë të veprës së Orhan Pamuk në gjuhen shqipe.

Additional information

Autori:

Shtepia Botuese:

SKANDERBEG BOOKS

12 reviews for Muzeu i pafajesise

 1. bape hoodie

  Thanks a lot for providing individuals with such a remarkable opportunity to check tips from this website. It’s always so pleasurable and as well , jam-packed with a lot of fun for me and my office friends to visit your web site not less than thrice in a week to read the newest guidance you have got. Of course, I’m just certainly impressed with all the magnificent things you serve. Some 4 areas in this post are essentially the simplest we have all had.

 2. yeezy boost

  A lot of thanks for your entire hard work on this web site. My aunt delights in setting aside time for investigation and it’s really simple to grasp why. Most of us know all regarding the compelling mode you convey efficient tips through your blog and attract response from some other people on this situation then our favorite simple princess is in fact becoming educated a lot. Enjoy the remaining portion of the new year. You’re doing a fabulous job.

 3. jordan shoes

  I am just writing to let you know what a amazing encounter my cousin’s princess gained going through your blog. She picked up numerous issues, including how it is like to have a marvelous helping mindset to make men and women quite simply fully grasp various advanced things. You undoubtedly did more than her expectations. I appreciate you for supplying such warm and helpful, trustworthy, revealing and also fun guidance on your topic to Gloria.

 4. air max 90

  I precisely needed to appreciate you all over again. I do not know what I might have tried in the absence of these suggestions shown by you concerning such theme. It was actually a alarming difficulty in my position, however , observing the very specialised mode you resolved the issue took me to weep over delight. Now i’m grateful for this information as well as believe you comprehend what a great job you happen to be accomplishing teaching people today through your websites. Probably you’ve never encountered any of us.

 5. yeezy boost 350

  I precisely wanted to thank you so much once more. I am not sure the things that I might have sorted out without the entire pointers shown by you directly on such a subject matter. It absolutely was the daunting circumstance in my view, however , noticing your well-written tactic you dealt with it forced me to jump with contentment. I will be happier for this service and in addition expect you really know what an amazing job that you’re carrying out training the mediocre ones all through your web blog. I am sure you haven’t come across any of us.

 6. golden goose sneakers

  Needed to create you a very little observation in order to thank you so much yet again for these pleasant views you have discussed on this site. This has been wonderfully open-handed with people like you to provide unhampered precisely what a lot of people might have supplied for an ebook in making some money for their own end, even more so considering the fact that you could have tried it in case you decided. These techniques additionally served like the good way to fully grasp that someone else have the same dreams just like my personal own to grasp more and more with regards to this matter. I am sure there are lots of more pleasant occasions in the future for individuals who scan your blog.

 7. hermes belt

  I’m also commenting to let you understand what a incredible discovery my girl had browsing your site. She came to understand a lot of details, with the inclusion of what it’s like to have an incredible helping mindset to get a number of people very easily comprehend certain complicated subject matter. You truly did more than my expected results. I appreciate you for giving those useful, dependable, revealing and in addition cool tips about your topic to Ethel.

 8. cheap jordan shoes

  I wish to point out my admiration for your generosity for all those that need help on this one situation. Your personal dedication to getting the message all over came to be especially productive and have usually allowed some individuals just like me to get to their desired goals. Your personal insightful facts signifies this much a person like me and a whole lot more to my peers. Regards; from each one of us.

 9. moncler jackets

  I wish to express some appreciation to the writer just for bailing me out of such a problem. As a result of looking throughout the online world and getting strategies which are not powerful, I thought my life was gone. Existing minus the approaches to the issues you’ve resolved all through your entire report is a serious case, and the ones that would have adversely affected my entire career if I had not noticed your blog. That mastery and kindness in playing with all the details was priceless. I’m not sure what I would have done if I hadn’t discovered such a stuff like this. I can at this point relish my future. Thanks for your time very much for the professional and effective help. I will not think twice to suggest the sites to any individual who needs and wants guidance on this area.

 10. yeezy boost 350 v2

  Thanks for all your valuable work on this blog. My mother really loves doing investigations and it’s easy to understand why. Many of us hear all concerning the lively means you convey good secrets via the web blog and as well inspire response from other people on this article plus our princess is without a doubt studying a great deal. Take advantage of the remaining portion of the year. You’re the one doing a fabulous job.

 11. jordan 11

  Thank you so much for providing individuals with an extremely terrific opportunity to read critical reviews from this web site. It’s always so brilliant and also full of a good time for me and my office mates to search your web site on the least 3 times weekly to read through the latest secrets you have got. And indeed, we are actually motivated considering the outstanding tips and hints you serve. Some 4 points in this posting are rather the simplest we have had.

 12. yeezy 700

  My wife and i felt ecstatic when Peter managed to conclude his survey through your ideas he made through your web pages. It’s not at all simplistic to just choose to be giving out procedures which people today could have been selling. And we also already know we’ve got you to thank for that. All of the illustrations you have made, the simple web site menu, the friendships you make it easier to engender – it is all excellent, and it’s really helping our son in addition to the family consider that the article is interesting, and that’s tremendously important. Many thanks for all!

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.