Sale!

Mjetet Phil Stutz & Barry Michels

850L 0L

 • Autor: Phil Stutz & Barry Michels

  ISBN-10(13): 978-9928-162-01-4

  Përkthyes: Aida Musai

  Viti i botimit: Shtator 2012

Description

Mjetet që do t’i shndërrojnë problemet tuaja në krijueshmëri, vetëbesim dhe kurajë. Një libër revolucionues mbi rritjen personale që paraqet pesë mjete veçanërisht të efektshme për të ndryshuar jetën tuaj: Prandaj, ky libër është për të gjithë lexuesit që kanë përjetuar ose përjetojnë situata personale të pakëndshme: shmangie të problemeve ose personave që konsiderojnë problematikë, inat të pakontrollueshëm, ndjesi bllokimi, përmbytje me shqetësime (ankth, veturrejtje), ndjenjë dorëzimi dhe braktisjeje ndaj vetvetes

Botuar në mbi 35 vende të botës, ky libër është një revolucion mbi metodat e tjera të vetë-ndihmës. Në shumë vende të botës, “Mjetet” është kthyer në bestseller brenda pak javëve nga botimi i tij.

“Mjetet” i jep zgjidhje problemit më të madh që kanë pacientët e psikoterapisë: pritja pambarimisht e gjatë për të nisur ndryshimin e jetës së tyre. Modeli terapeutik tradicional bazohet mbi lëvrimin e së kaluarës, ndërsa Phil Stutz dhe Barry Michels përdorin një arsenal teknikash – pikërisht mjetet – që i lejon pacientët të përdorin problemet e tyre për të arritur te forcat e nënvetëdijes dhe, për pasojë, për t’u vënë në lëvizje. Papritur, falë kësaj qasjeje revolucionare, problemet shndërrohen në mundësi – mundësi për të gjetur kurajën dhe disiplinën, për t’u shprehur e për të krijuar. Për vite me radhë, Michels dhe Stutz, ia kanë mësuar këto mjete një grupi shumë ekskluziv pacientësh dhe tani, “Mjetet”, metoda e tyre revolucionare dhe fuqizuese, është e gatshme për çdo lexues që ka dëshirë të përmbushë gjithë potencialin e tij. Qëllimi i autorëve është pikërisht që jeta juaj të bëhet e jashtëzakonshme – e jashtëzakonshme në qëndrueshmërinë e saj, në përjetimin e lumturisë, në kuptimin e shpirtit njerëzor.

Publiku i interesuar

Të gjithë lexuesit që kanë përjetuar ose përjetojnë situata personale të pakëndshme: shmangie të problemeve ose personave që konsiderojnë problematikë, inat të pakontrollueshëm, ndjesi bllokimi, përmbytje me shqetësime (ankth, veturrejtje), ndjenjë dorëzimi dhe braktisjeje ndaj vetvetes.

Kritika

“Një libër që të bën të mendohesh thellë dhe të jep një shtysë të fortë të ndryshosh jetën tënde…” – Kirkus Review

“Të gjithë lexuesit do të ndihen me siguri të fuqizuar nga lehtësia e përdorimit të ushtrimeve. Qasja e qartë dhe e thjeshtë bashkë me besimin që “fuqitë madhore janë të vërteta” është një kombinim fitimtar. Ky është një nga ata libra të rrallë vetëndihmues që ndihmon me të vërtetë.” – Publishers Weekly

“Një nga sekretet më të famshme të Hollivudit… Stutz dhe Michels kanë krijuar një metodë që të ndihmon të përdorësh forcën krijuese të nënvetëdijes.” – The New Yorker

10 reviews for Mjetet Phil Stutz & Barry Michels

 1. yeezy boost 350

  I and my buddies were found to be checking out the best things located on the website and then I had a terrible suspicion I had not expressed respect to the web site owner for those tips. Most of the young boys appeared to be as a consequence passionate to read them and have in effect surely been making the most of these things. Many thanks for simply being very accommodating and for deciding upon this kind of marvelous issues millions of individuals are really wanting to discover. Our sincere regret for not expressing gratitude to sooner.

 2. yeezy boost 350

  I together with my pals were analyzing the nice secrets and techniques located on the website and then the sudden came up with a terrible feeling I never thanked the web blog owner for those strategies. The guys came warmed to read through all of them and already have in truth been loving those things. Many thanks for turning out to be considerably accommodating and also for settling on varieties of outstanding useful guides millions of individuals are really desirous to be informed on. My sincere regret for not saying thanks to you earlier.

 3. converse outlet

  I simply desired to thank you so much once again. I do not know the things that I would’ve implemented in the absence of the entire tricks documented by you on that concern. It was before an absolute frightening crisis for me, but seeing a professional mode you handled that took me to weep over contentment. I’m grateful for your service and then wish you are aware of an amazing job that you are providing instructing some other people all through your web page. I’m certain you’ve never met any of us.

 4. balenciaga shoes

  A lot of thanks for your whole hard work on this site. My mum takes pleasure in engaging in investigation and it’s really obvious why. My partner and i learn all regarding the compelling medium you produce useful tips by means of the web blog and strongly encourage response from people on that issue then our own simple princess is always being taught a lot of things. Enjoy the remaining portion of the new year. You have been performing a fabulous job.

 5. off white

  Thank you for all of your effort on this web site. My mom loves conducting investigations and it is obvious why. A lot of people notice all of the dynamic method you offer very useful guidelines via your blog and welcome participation from some other people on this point while our girl is truly becoming educated so much. Take pleasure in the rest of the year. You’re doing a very good job.

 6. adidas stan smith

  I’m commenting to let you know what a beneficial discovery our daughter undergone checking yuor web blog. She discovered such a lot of issues, which include what it’s like to have a great coaching character to have the rest without hassle know specific advanced issues. You truly surpassed her expected results. Thanks for presenting those interesting, dependable, informative and also cool tips on this topic to Emily.

 7. yeezy boost 350

  Needed to compose you the very small observation to help give thanks over again relating to the spectacular things you have contributed above. It was certainly extremely open-handed of people like you to present freely all most people would have distributed as an ebook to make some bucks on their own, primarily considering that you could have done it in case you wanted. Those strategies in addition acted to be a great way to realize that some people have a similar passion much like my very own to find out many more pertaining to this matter. I am sure there are a lot more enjoyable moments in the future for individuals that take a look at your blog post.

 8. yeezy boost

  I’m also commenting to make you know what a magnificent discovery my daughter enjoyed studying your web page. She realized some pieces, with the inclusion of how it is like to possess an incredible giving character to have the rest clearly master various impossible matters. You undoubtedly exceeded visitors’ expectations. Many thanks for giving the effective, safe, edifying as well as fun guidance on that topic to Ethel.

 9. golden goose shoes

  I wish to voice my appreciation for your generosity for those who must have assistance with this important area of interest. Your personal dedication to passing the solution all through appears to be really useful and has allowed people just like me to get to their desired goals. The interesting recommendations means a great deal to me and even more to my mates. Thanks a ton; from each one of us.

 10. michael kors handbags

  My spouse and i ended up being now delighted Albert managed to complete his web research while using the ideas he was given in your weblog. It’s not at all simplistic just to happen to be giving out facts which often many others might have been trying to sell. So we acknowledge we have the writer to give thanks to for this. The main explanations you’ve made, the straightforward website navigation, the relationships you assist to foster – it’s got everything extraordinary, and it is facilitating our son and us know that the issue is satisfying, which is certainly incredibly mandatory. Thanks for all!

Add a review

Your email address will not be published. Required fields are marked *

wp-puzzle.com logo