Mjegullat e Tiranes

1,000L

Titulli: Mjegullat e Tiranës
Gjinia: Roman
Autori:Ismail Kadare
Shtëpia botuese: Onufri
Viti: 2014
Fq. 310
ISBN: 978-9928-186-04-1

Description

“Mjegullat e Tiranës” është romani i parë i shkrimtarit, shkruar gjatë kohës kur ishte student në fakultetin e Gjuhë-Letërsisë në vitin 1957-1958. Për një kohë të gjatë, askush nuk e dinte ekzistencën e një romani të panjohur të Ismail Kadaresë. Dukej sikur ai vetë e kishte harruar romanin e tij të parë “Mjegullat e Tiranës”, shkruar gjatë kohës kur ishte student në fakultetin e Gjuhë-Letërsisë në vitin 1957-1958.

Askush nuk mund t’i ndërhyjë një autori lidhur me vlerësimin e veprës së tij prej atij vetë. Pavarësisht nga njëfarë misteri që ka rrethuar dhe vazhdon të rrethojë vonesën jashtëzakonisht të gjatë të publikimit të kësaj vepre prej vetë Kadaresë, ajo përbën në vetvete një kureshtje të veçantë për lexuesit e tij, e sidomos për studiuesit dhe hulumtuesit e letërsisë.

Për herë të parë botohet teksti integral i romani, një bisedë me shkrimtarin Ismail Kadare dhe komente nga studiuesja Viola Isufaj. Përmes kësaj bisede me studiuesen Isufaj, shkrimtari tregon se çfarë është ky roman, konteksti në të cilin u shkrua dhe arsyet se përse botohet tani.

“Arsyeja ishte e thjeshtë, ky roman mbeti edhe më pas si një vepër e mohuar prej meje. Për të qenë më i saktë, ai ishte pjesë e jetës sime të njeriut, por jo e asaj të shkrimtarit. Në këtë të fundit, ai i ngjante një fëmije të paligjshëm. Kjo kishte të bënte ndoshta me dyshimin tim se romani, duke qenë jashtë problemeve të kohës do ta kishte të pamundur botimin. Veç kësaj, pas kthimit nga Moska, ishte e natyrshme që ai të më dukej i prapambetur. Sidomos pas “Qytetit pa reklama”, që e kisha shkruar atje, dhe që qëndronte, nga çdo pikëpamje, më lart se ai”, – shprehet Kadare në bisedën me Isufajn.

Shkrimtari e nxori dorëshkrimin nga sirtarët në vitin 2012. U fol edhe në shtyp shpeshherë për këtë roman që ende nuk po i vinte në duar lexuesit. Ky është një roman i rinisë së shkrimtarit, siç shprehet Isufaj në komentin e saj, parazgjatimet e të cilit shtrihen edhe më tej; tek një ditar i dikurshëm studenti.

“Para se të njihte estetikën, filozofinë, historinë, religjionin, etnografinë; shumë më përpara se të arrinte rreth 1000 botime në mbi 45 gjuhë të Europës, Amerikës, Azisë dhe Afrikës, e kështu të bënte të njohshme edhe letërsinë e vendit të tij në antologjinë e letërsisë botërore, Kadare ka provuar të shkruajë disa herë. Jo të gjitha ato shkrime kemi pasur mundësi t’i njohim. Një prej tyre, nga më të largëtit në kohë është pikërisht ky roman ‘Mjegullat e Tiranës’, roman i pabotuar deri më tani dhe për këtë, i panjohur për lexuesin”, – shkruan Viola Isufaj

Marrë nga Mapo

Additional information

Autori:

Shtepia Botuese:

ONUFRI

10 reviews for Mjegullat e Tiranes

 1. nike air max 2018

  I definitely wanted to construct a word to be able to express gratitude to you for the stunning tips and tricks you are placing on this site. My time-consuming internet research has at the end of the day been rewarded with incredibly good suggestions to go over with my neighbours. I would admit that most of us readers are very much endowed to be in a magnificent community with many perfect individuals with very helpful secrets. I feel truly blessed to have come across the weblog and look forward to plenty of more entertaining moments reading here. Thanks once more for all the details.

 2. yeezy boost

  Thank you so much for providing individuals with an extremely superb opportunity to check tips from this website. It can be very lovely and also stuffed with amusement for me and my office friends to visit your website at the very least three times every week to study the latest secrets you have got. Of course, I’m just usually satisfied with the cool suggestions you serve. Certain 2 tips in this article are in fact the most impressive I’ve had.

 3. air max 2018

  Thank you so much for giving everyone an extraordinarily breathtaking opportunity to read critical reviews from this website. It can be so brilliant and as well , full of a good time for me personally and my office acquaintances to visit your site at least 3 times in one week to see the new items you will have. Of course, I am just at all times fulfilled concerning the spectacular techniques you serve. Certain 2 facts in this post are honestly the most suitable we have all ever had.

 4. vans outlet

  I simply wished to thank you very much once more. I’m not certain what I would have handled without the entire points provided by you about that subject matter. It has been a very distressing issue for me personally, however , seeing a specialized strategy you handled the issue took me to jump over joy. I am happy for the information and as well , expect you comprehend what an amazing job your are putting in instructing the others through your websites. More than likely you haven’t come across any of us.

 5. off white hoodie

  Thank you a lot for giving everyone an exceptionally spectacular possiblity to read critical reviews from this web site. It’s always so useful and as well , jam-packed with amusement for me and my office friends to search the blog particularly 3 times weekly to study the new guidance you will have. Not to mention, we are actually amazed with all the attractive solutions you serve. Selected 2 tips in this article are definitely the finest we have all ever had.

 6. ultra boost

  I precisely wished to thank you so much all over again. I’m not certain what I would’ve tried in the absence of the actual basics documented by you about that industry. Certainly was a very scary situation in my position, but looking at the very specialized manner you dealt with it made me to cry for fulfillment. Extremely grateful for the support and then sincerely hope you recognize what a great job you are providing teaching the rest using your webpage. Probably you haven’t got to know any of us.

 7. golden goose

  Thanks a lot for giving everyone such a terrific opportunity to read in detail from this blog. It can be so lovely and also packed with a great time for me and my office mates to search your site at minimum thrice in a week to read through the latest issues you have. And of course, I am just always impressed concerning the powerful ideas you give. Some 3 points in this post are completely the very best I have had.

 8. lebron james shoes

  I simply wanted to send a quick remark to be able to appreciate you for all the pleasant points you are sharing at this site. My incredibly long internet investigation has at the end been honored with excellent knowledge to share with my neighbours. I ‘d state that that many of us visitors actually are definitely fortunate to exist in a decent website with so many perfect professionals with interesting methods. I feel very lucky to have encountered your webpage and look forward to tons of more amazing moments reading here. Thank you once more for everything.

 9. adidas nmd

  I simply wanted to thank you very much once again. I do not know the things I might have accomplished without the actual pointers discussed by you relating to that situation. It had been an absolute distressing scenario in my view, nevertheless understanding this expert manner you handled that made me to jump for fulfillment. I will be thankful for the service as well as sincerely hope you comprehend what a great job you are doing training most people by way of your web blog. Probably you’ve never got to know all of us.

 10. moncler sale

  Thank you a lot for giving everyone such a nice possiblity to read critical reviews from this blog. It can be so awesome and also stuffed with a good time for me and my office mates to search your website a minimum of three times every week to read the newest tips you will have. Not to mention, I’m so always fascinated for the superb points you serve. Certain two tips on this page are truly the finest we have ever had.

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.