Ku je

1,000L

Titulli: Ku je?
Gjinia: Roman
Autori: Flutura Açka
Shtëpia botuese: Toena
Viti: 2009
Fq. 414
ISBN: 978-99943-1-546-8

Description

Janë vitet ’80 të shekullit XX në Skampis, një qytet shqiptar i kohës së diktaturës. Ira Gjoni, një vajzë shumë e re, jeton në Qytezë, një lokalitet pranë Skampisit, e detyruar nga një “liri” e çuditshme që ia jep një sëmundje e rëndë, të lëvizë nëpër Shqipëri në kërkim të shërimit dhe të zbulimit të pikëpyetjeve të familjes së saj të shkokluar nga fati.

Ajo është e bija e një ish – pushtetareje të lartë, e rrëzuar për shkak të një gabimi “politik”. Një tjetër vajzë, Klara Daiu, një aktore e talentuar dhe e suksesshme, është e detyruar të ndjekë të njëjtin rrugëtim, për arsye të përafërta. Ajo është bartëse e një dashurie të pamundur që bëhet thelbi i jetës së saj.

Një skulptor me ide të çuditshme vegjeton në qytet në kërkim të identitetit të tij krijues. Ai është ithtar i Anarkisë dhe i grishjes substanciale të lirisë dhe petku i artistit të parealizuar dhe të diktuar do ta shqetësojë shpesh. Karakteret e këtij romani takohen mes tyre dhe nëpër rastësi ngrejnë jetën njerëzore me një të përditshme të gjallë mes absurdit dhe tragjedisë.

“Ku je?” është një sagë e diktaturës që përfshin gati një qytet të tërë, e rrëfyer nga një prej dëshmitareve të asaj kohe. Nga dritaret e fëmijërisë së dikurshme, që përtej kureshtjes e ndihmuan të skanonte kohën në të cilën rritej, autorja sjell një fiction plot ngjarje, jetë, dramë, komedi, dhimbje, dhunë, dashuri dhe ethe padurimi, nëpër spirale rrënqethëse mes jetës dhe vdekjes. Ky roman është një klithmë e fuqishme për lirinë dhe dashurinë.

Mbi autoren

Flutura Açka (Elbasan, 1966) është poete, shkrimtare dhe botuese. U diplomua për Statistikë në Fakultetin Ekonomik të Universitetit të Tiranës më 1988 dhe për Gjuhë – Letërsi në 2001 në Universitetin e Elbasanit. Pas studimeve universitare, punoi për disa vite si gazetare dhe më pas administratore dhe redaktore e botimeve në shtëpi botuese. Më 2001, bashkë me të shoqin e saj holandez, ngriti shtëpinë e saj botuese me qendër në Tiranë.

Flutura Açka është shumë e njohur me poezinë dhe prozën e saj. Në vitin 1997 ajo mori çmimin ndërkombëtar “Lira e Strugës” në Netët e Poezisë Strugane ku e ka përfaqësuar poezinë shqipe për disa vite. Në vitin 1998 u zgjodh ndër 13 poetët më të mirë europianë të gjeneratës së re në konkurrimin për çmimin e madh Tivoli – Europa në Itali. Përfaqësohet me poezitë e saj në pjesën më të madhe të antologjive të poezisë shqipe në gjuhë të huaj dhe poezi dhe cikle të saj janë botuar në shumë gjuhë.

Romani i saj i parë “Vetmi gruaje” është përkthyer dhe botuar në vitin 2006 në gjuhën bullgare në një seri me shtatë autorë bashkëkohorë nga Ballkani. Në vitin 2009 mori çmimin “Serembe” për prozën me romanin “Kryqi i harresës”. Flutura Açka e ndan jetën e saj mes Tiranës dhe Utrechtit, Holandë.

9 reviews for Ku je

 1. paul george shoes

  I precisely wanted to say thanks once again. I am not sure the things I could possibly have made to happen without the actual techniques discussed by you over my theme. It previously was an absolute horrifying matter in my position, but discovering a new well-written avenue you handled it took me to leap with contentment. I’m just grateful for the information and then trust you are aware of a powerful job that you are putting in teaching many people using your webpage. I know that you haven’t come across any of us.

 2. calvin klein outlet

  I together with my buddies happened to be digesting the best advice located on your web page then instantly I had an awful suspicion I had not expressed respect to the site owner for those techniques. All the boys appeared to be for this reason excited to see all of them and have in effect certainly been making the most of these things. Thanks for indeed being considerably accommodating and for picking out some remarkable subject areas most people are really wanting to discover. My very own honest regret for not saying thanks to you earlier.

 3. moncler jackets

  Thanks so much for giving everyone remarkably spectacular opportunity to read from this website. It is often very brilliant and full of a good time for me and my office colleagues to visit your web site minimum thrice every week to read the fresh guides you will have. And indeed, we are certainly astounded for the sensational thoughts served by you. Certain 3 ideas on this page are rather the most efficient I’ve had.

 4. yeezy boost

  I just wanted to make a small comment to say thanks to you for these precious concepts you are posting on this website. My long internet research has at the end been compensated with excellent facts to exchange with my pals. I would repeat that we readers are quite lucky to dwell in a very good site with so many wonderful individuals with valuable pointers. I feel truly privileged to have come across the web site and look forward to really more fabulous moments reading here. Thanks a lot again for a lot of things.

 5. kyrie 3 shoes

  I wish to voice my appreciation for your kindness in support of people that have the need for guidance on this important matter. Your real dedication to getting the solution all-around has been rather important and has frequently helped individuals just like me to reach their endeavors. Your entire warm and friendly information entails so much a person like me and much more to my office colleagues. Thanks a ton; from each one of us.

 6. lebron 15 shoes

  I would like to convey my respect for your kind-heartedness in support of individuals that must have assistance with the study. Your real dedication to passing the solution throughout ended up being amazingly important and has specifically empowered others like me to reach their pursuits. Your personal interesting recommendations indicates a great deal a person like me and extremely more to my office colleagues. Thank you; from each one of us.

 7. golden goose

  I want to voice my admiration for your kind-heartedness supporting folks who really want assistance with this particular situation. Your real dedication to getting the solution all through had become remarkably insightful and have really encouraged workers like me to attain their endeavors. This informative suggestions can mean a great deal to me and still more to my fellow workers. Thanks a ton; from everyone of us.

 8. cheap nfl jerseys china

  I am only writing to let you know what a really good encounter our girl had going through your site. She came to find a good number of issues, most notably how it is like to possess an awesome coaching style to have many people without difficulty learn specific impossible subject matter. You actually did more than readers’ expected results. Many thanks for displaying those effective, trusted, edifying and as well as unique thoughts on your topic to Janet.

 9. 100% real jordans for cheap

  I must point out my love for your kind-heartedness in support of persons that really need help with your question. Your real dedication to passing the message all over was quite significant and has frequently allowed associates just like me to reach their endeavors. Your amazing helpful guidelines implies this much to me and further more to my mates. Many thanks; from each one of us.

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.