Identiteti Europian i Shqiptareve

500L

Titulli: Identiteti Europian i Shqiptarëve
Gjinia: Sprovë
Autori: Ismail Kadare
Shtëpia botuese: Onufri
Viti: 2006
Fq. 64
ISBN: 978-99943-32-91-0

Description

Libri që hapi debat Debati Kadare – Qose, është një epitet për shkëmbimin e gjatë disamujor të akuzave dhe kundërakuzave në planin moral, intelektual dhe politik mes shkrimtarit Ismail Kadare dhe akademikut Rexhep Qosja mbi “Identitetin Kombëtar të Shqiptarëve”. Debati nisi nga një “sprovë”, një libërth i Kadaresë që arsyetonte rreth Identitetit Kombëtar të Shqiptarëve.

Ndonëse nuk pati ndonjë arsye konkrete dhe se gjuha e përdorur nga Kadare ishte shumë e butë, Qosja iu përgjigj me një seri shkrimesh në gazetën Shqip të Tiranës duke e akuzuar shkrimtarin për rracizëm ndaj muslimanëve shqiptarë dhe muslimanëve në tërësi. Pas kësaj vijuan akuzat për pandershmëri, për konformitet përballë rregjimeve etj.

Debati Kadare-Qose u shoqërua në të njejtën kohë nga rigjallërimi i diskutimit publik mbi rolin e Kadaresë në persekutimin e ish- të dashurit të vajzës së saj gjatë kohës së rregjimit politik, ku kryesisht për arsye tregtare, media e Tiranës u nda në mbështetëse të Kadaresë dhe sulmuese të saj.

Për rrjedhim, TV Klan, gazetat Shekulli e Korrieri, mbështetën shkrimtarin. Pozicioni i TV Klan u kondicionua nga pragmatizmi komercial, pra Kadare dha intervistën ekskluzive të sqarimit në këtë televizion. Për rrjedhojë, Gazeta Shqip, Gazeta Shqiptare dhe Top Channel, zunë pjesën anti-kadare të tregut të medias.

Gjatë intervistave të mëvona, Kadare kërkoi falje në një farë mënyre për deklaratat e tij për “identitetin europiano-kristian të shqiptarëve”, duke thënë se kur i pati propozuar Ramiz Alisë rihapjen e kishave, nuk e kishte menduar se Islami do të vazhdonte të ekzistonte në Shqipëri pas rënies së komunizmit.

Fragment nga libri

Populli shqiptar nuk ka identitet gjysmak, të shtirë apo të fshehur pas lajlelulesh mashtruese. Identiteti i tij është gjithashtu i qartë, pavarësisht se dikush nuk dëshiron ta shohë, e dikujt nuk i intereson ta shohë. Shqiptarët janë ndër popujt më të vjetër të kontinentit evropian, popull themeltar në rrafshin e tij, ashtu siç është pranuar gjuha shqipe nga gjithë gjuhëtarët e mëdhenj, si një ndër dhjetë a dymbëdhjetë gjuhët bazë të kontinentit.

Gjeografia, gjëja më kokëfortë në botë, dëshmon e para evropianitetin shqiptar. Zelli i atyre që me çdo kusht duan ta zbehin disi edhe këtë fakt kokëfortë, arrin disa herë të krijojë përshtypjen se Shqipëria është në skaj të Evropës dhe fill pas saj nis Turqia, ose Azia. Ndërkaq, kur hedh sytë në hartë vëren se gjer në atë kufi shtrihen së paku tri shtete të tjera: Maqedonia, Greqia dhe Bullgaria. Për të mos përmendur atë që quhet “Turqia evropiane”.

Popullsia shqiptare, ashtu si e gjithë kontinentit evropian, është e bardhë. Ashtu si gjuha, ajo quhet, në rastin më të favorshëm, pasardhëse e ilirëve, në më të pafavorshmet, e trakoilirëve. Historia e Shqipërisë, ashtu si e gjithë gadishullit, gjer në pushtimin otoman, është pjesë e kronikës mesdhetare evropiane. Së paku tri qytete kryesore të saj, me jetë të pandërprerë, Durrësi, Shkodra dhe Berati, kanë afërsisht një moshë me Romën.

Additional information

Autori:

Shtepia Botuese:

ONUFRI

10 reviews for Identiteti Europian i Shqiptareve

 1. fitflops sale clearance

  I wish to convey my gratitude for your generosity in support of men and women who should have help with this important area. Your personal dedication to getting the message around has been amazingly insightful and has regularly allowed folks just like me to attain their ambitions. Your new interesting help and advice means a great deal a person like me and even further to my peers. Thanks a ton; from everyone of us.

 2. curry 5 shoes

  I together with my guys came taking note of the great tips and hints located on your website and then developed a horrible suspicion I had not expressed respect to you for them. All the people ended up for that reason glad to read through all of them and have now truly been making the most of them. Thanks for indeed being quite considerate and then for deciding upon some quality subjects millions of individuals are really desperate to learn about. Our own honest apologies for not saying thanks to earlier.

 3. birkin bag

  I happen to be writing to let you understand of the excellent discovery my child encountered reading your web site. She came to find a good number of things, which included what it is like to have a marvelous teaching mood to get other people without hassle fully grasp various complicated subject matter. You really surpassed people’s expected results. I appreciate you for offering these insightful, dependable, explanatory and as well as cool tips about this topic to Janet.

 4. yeezy boost

  I and my buddies ended up taking note of the nice items on your website and the sudden got an awful suspicion I never expressed respect to the website owner for them. My young men are actually as a result glad to study all of them and already have pretty much been taking advantage of them. Many thanks for actually being simply kind and for picking variety of brilliant resources millions of individuals are really eager to discover. My honest regret for not expressing appreciation to you sooner.

 5. asics running shoes

  I not to mention my pals happened to be checking out the excellent tips and tricks found on your web blog and then developed a horrible feeling I had not expressed respect to the blog owner for those strategies. All of the boys ended up as a result thrilled to read through them and have in effect simply been tapping into those things. Thank you for really being quite kind and then for picking variety of useful themes millions of individuals are really desperate to be aware of. My honest apologies for not expressing gratitude to you sooner.

 6. curry 5 shoes

  Thanks for each of your hard work on this blog. My niece take interest in engaging in investigations and it’s easy to see why. We all learn all concerning the powerful form you give vital tips by means of your blog and therefore increase response from some other people on that topic then my child is without question studying a lot. Take pleasure in the rest of the year. You are carrying out a tremendous job.

 7. coach bags sale

  I precisely had to thank you so much all over again. I do not know the things I might have made to happen in the absence of these thoughts revealed by you directly on this theme. It previously was a difficult dilemma in my view, but looking at a new well-written form you resolved that forced me to jump with fulfillment. I’m just thankful for the information and thus have high hopes you recognize what a great job that you’re doing teaching people through your webpage. Probably you’ve never come across any of us.

 8. yeezy boost 350 v2

  I want to show thanks to the writer just for bailing me out of this particular trouble. Because of surfing throughout the online world and getting strategies that were not beneficial, I assumed my life was done. Existing minus the solutions to the issues you’ve fixed by way of the article content is a critical case, and the ones that might have adversely affected my career if I hadn’t noticed the website. The expertise and kindness in dealing with the whole thing was important. I am not sure what I would’ve done if I hadn’t come upon such a point like this. It’s possible to now look forward to my future. Thanks a lot so much for this impressive and amazing guide. I will not hesitate to refer your web page to any individual who wants and needs guidance about this area.

 9. michael kors outlet

  I’m commenting to let you understand of the excellent encounter my daughter enjoyed checking your webblog. She picked up a wide variety of details, which include what it’s like to have a wonderful helping mood to let many others effortlessly know certain complex topics. You undoubtedly surpassed her desires. Thank you for rendering the insightful, healthy, explanatory and in addition easy tips on the topic to Mary.

 10. lebron 16

  I intended to write you a tiny remark to help say thank you the moment again for these extraordinary advice you’ve contributed here. It was quite particularly open-handed with people like you to give easily all a few individuals could possibly have offered for an electronic book to help with making some dough on their own, notably now that you might have tried it in case you wanted. The tactics also worked to become a great way to fully grasp that other people have the identical eagerness just as my personal own to learn more and more with regard to this problem. Certainly there are a lot more pleasant moments ahead for people who looked over your blog post.

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.