Sale!

Hasta la vista

1,000L 0L

Titulli: Hasta la vista
Gjinia: Roman
Autori: Petro Marko
Shtëpia botuese: OMSCA-1
Viti: 2002
Fq. 452
ISBN: 978-99927-40-77-9

Description

Është romani i parë i autorit dhe më i rëndësishmi për kohën, kur e shkroi, si në rrafshin artistik ashtu dhe në atë tematik. Rëndësia e tij qëndron veçanërisht, se lajmëroi kthesën në rrjedhat historike të romanit shqiptar. Romani sjell rrëfimin e luftës në Spanjë, ku kryesisht veprojnë personazhe nga mesi i vullnetarëve shqiptarë dhe ndërkombëtarë.

Në të rrëfehen betejat e shumta gjatë viteve të kaluara në front, të cilat përshkruhen me një gjuhë të gjallë dhe të papërsëritur. Krahas ngjarjeve për rrjedhat e luftës, rrëfehet dhe linja e dashurisë ndërmjet luftëtarit shqiptar Gori dhe infermieres spanjolle Anita. Ngjarja, pra, në romanin “Hasta la vista” rrjedh në dy binarë: rrëfimi për luftën dhe rrëfimi për dashurinë.

Në rrëfimin e parë, shkrimtari e kuadron luftën mes republikanëve që u vijnë në ndihmë vullnetarë nga mbarë bota dhe, monarkistëve të ndihmuar nga fuqitë fashiste evropiane. Në rrethin e të parëve janë dhe vullnetarët shqiptarë që së bashku me të tjerët luftonin fashizmin, që, gjatë luftës në Spanjë (gjysma e dytë e viteve ’30) ishte forcuar dhe paralajmëronte Luftën e Dytë Botërore.

Anë e fuqishme e rrëfimit për luftën është ndërtimi i personazheve, shpalimi i karaktereve, i psikologjisë dhe i filozofisë së tyre. Numri më i madh i personazheve është nga radhët e vullnetarëve shqiptarë, në mesin e të cilëve ishin personalitete të shquara të kohës si Skënder Luarasi, Asim Vokshi, Mehmet Shehu, Xhemal Kada, vetë Petro Marko etj.

Këta dhe personazhet e sajuara përmes imagjinatës, autori do t’i sprovojë në rrethanat e luftës. Dhe një sprovë do të jetë e rreptë: të ballafaquar shpesh sy më sy me vdekjen, ata hapen plotësisht para të tjerëve, pa mundur të fshehin asgjë. Dhe pikërisht në këtë faqe të artit të vet tregimtar, Petro Marko do ta bëjë shmangien e parë nga shablloni i doktrinës zyrtare: edhe pse grupi i vullnetarëve të luftës mendohej të ishte pjesë e më të zgjedhurve të mjedisit dhe të kohës shqiptare, të vënë përballë rrezikut të vdekjes, jo të gjithë do ta përballojnë atë njësoj.

Në mesin e tyre, prandaj, do të vërehet ndonjë luhatje që, nën presionin e frikës, do të manifestohet si ikje, si fshehje, si dezertim. Pra, Petro Markoja, edhe brenda rrethit të personazheve të zgjedhura për kauzën pozitive mbarënjerëzore, do të dallojë dobësi, cene dhe anë të shëmtuara mes tyre.

Në linjën e dytë, në rrëfimin e dashurisë mes Gorit dhe Anitës, autori arrin efekte nga më të shënuarat në artikulimin artistik. Dashuria mes tyre, në këtë rast, është vendosur në një kontekst ngjarjesh të veçanta, të jashtëzakonshme. Lufta jepet e pranishme kudo e në çdo çast, si shpërthim gjylesh topi apo granate, aty rrotull e nëpër këmbë, e parashikueshme dhe e paparashikueshme njëherazi, është pikërisht ajo që përcakton rrjedhën e ngjarjeve të ditës, të çastit.

Në kuadër të kësaj vetëdijeje dhe nënvetëdijeje lindja e dashurisë mes Gorit luftëtar dhe Anitës infermiere, do të ketë një tjetër shije, tjetër intensitet dhe forcë emocionale Anita, gjimnazistja e bukur spanjolle, në rolin e infermieres, në një kamp të improvizuar që vlon nga rrëmuja e luftës dhe lodhja për t’u ndihmuar të plagosurve nga fronti, befasisht do të ndeshë shikimin e një të plagosuri të ri.

Ky luftëtar rreth të njëzetave, kaçurrel e me një bukuri apolonike, prej nga të ketë ardhur vallë për të luftuar, për të vdekur në Spanjë, për Spanjën? Kështu e përjeton Anita takimin e parë me ata sy, duke e përfytyruar Gorin, si një krijesë jashtëtokësore, mitologjike. Dashuria midis tyre, e ngjizur dhe e ndezur në këto rrethana do të jetë po ashtu, e përmasave të jashtëzakonshme. Edhe kjo ishte e veçanta që sillte Petro Marko në temën e dashurisë në romanin shqiptar të asaj kohe.

Additional information

Autori:

11 reviews for Hasta la vista

 1. air max 2018

  I together with my friends have already been going through the good thoughts found on the blog and so the sudden got a terrible feeling I had not thanked the web blog owner for those strategies. These young boys became for that reason excited to read them and already have certainly been taking pleasure in them. Appreciate your indeed being considerably considerate and for choosing these kinds of really good ideas most people are really needing to understand about. Our honest regret for not saying thanks to sooner.

 2. balenciaga shoes

  I truly wanted to develop a quick remark so as to say thanks to you for all of the unique steps you are showing at this site. My extensive internet investigation has at the end of the day been compensated with brilliant know-how to exchange with my two friends. I would express that many of us website visitors are truly lucky to exist in a great community with so many marvellous professionals with very helpful guidelines. I feel pretty fortunate to have used your site and look forward to plenty of more fabulous times reading here. Thanks a lot once again for a lot of things.

 3. yeezy boost 350 v2

  I in addition to my friends came examining the great tips located on your web page then then came up with an awful feeling I never thanked the web site owner for them. All the men were definitely as a result warmed to read them and have in effect absolutely been having fun with them. Thank you for truly being really kind and for picking this sort of important tips millions of individuals are really wanting to discover. Our sincere regret for not expressing gratitude to you earlier.

 4. nfl jerseys

  Thanks so much for giving everyone such a marvellous opportunity to read critical reviews from here. It is always very useful plus packed with amusement for me personally and my office friends to search your website minimum three times every week to learn the latest guides you have. And indeed, I’m also certainly contented with all the eye-popping suggestions served by you. Certain 2 facts in this posting are rather the most efficient I’ve ever had.

 5. yeezy boost 500

  I want to convey my appreciation for your generosity in support of those who must have help with your study. Your very own commitment to passing the message all-around had become particularly powerful and have truly enabled somebody just like me to realize their targets. Your own warm and friendly help and advice indicates much to me and especially to my mates. Thank you; from everyone of us.

 6. coach factory outlet

  My spouse and i felt very excited that Ervin managed to finish off his reports while using the ideas he gained from your site. It is now and again perplexing to just possibly be freely giving tips which often the others may have been making money from. Therefore we fully understand we have the website owner to appreciate because of that. The entire illustrations you made, the straightforward site menu, the relationships you will help to engender – it’s many spectacular, and it’s facilitating our son and us reason why this matter is satisfying, and that is highly pressing. Thanks for the whole lot!

 7. birkin bag

  I want to point out my love for your kind-heartedness supporting those individuals that need guidance on in this concept. Your very own commitment to getting the solution up and down became particularly insightful and has truly permitted associates much like me to attain their dreams. Your amazing useful hints and tips can mean this much a person like me and a whole lot more to my peers. Many thanks; from everyone of us.

 8. off white nike

  Thanks for your own labor on this web page. Betty loves getting into investigations and it’s simple to grasp why. We all know all relating to the lively means you produce precious tips and hints by means of this blog and as well as recommend contribution from some others on the topic plus our favorite princess has been being taught a whole lot. Have fun with the rest of the year. You are always carrying out a pretty cool job.

 9. adidas ultra boost

  I actually wanted to type a quick word so as to appreciate you for the unique suggestions you are giving out at this website. My extensive internet lookup has finally been rewarded with reasonable content to talk about with my family members. I ‘d claim that we website visitors actually are rather lucky to be in a really good site with many marvellous individuals with interesting advice. I feel rather privileged to have come across your entire website and look forward to plenty of more awesome minutes reading here. Thank you again for everything.

 10. golden goose sneakers

  Thanks for all of your effort on this web page. My mom really loves engaging in research and it is simple to grasp why. My partner and i notice all concerning the lively medium you create both interesting and useful ideas through this website and therefore inspire contribution from others about this article and our favorite daughter is always studying so much. Take pleasure in the rest of the year. You are carrying out a splendid job.

 11. jordans

  I really wanted to develop a simple word so as to thank you for some of the nice ways you are showing at this site. My incredibly long internet investigation has at the end of the day been honored with reliable suggestions to exchange with my close friends. I ‘d admit that many of us website visitors actually are undeniably blessed to live in a magnificent community with very many awesome individuals with useful hints. I feel extremely grateful to have seen your entire webpages and look forward to tons of more thrilling minutes reading here. Thanks again for a lot of things.

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.