Gjuetari i balonave

800L

Titulli: Gjuetari i balonave
Gjinia: Roman
Autori: Khaled Hosseini
Shqipëroi: Ledia Agolli
Shtëpia botuese: Omsca – 1
Viti: 2007
Fq. 372
ISBN: 978-99927-52-98-2

Description

Komente mbi librin

“I shkëlqyer, fabula tronditëse e të cilit e bën këtë libër të paharrueshëm jo vetëm si një kronikë politike, por edhe si një rrëfenjë të thellë personale… Ndodh rrallë që një libër t’i përshtatet kaq shumë kohësh dhe njëkohësisht të ketë cilësi kaq të lartë letrare.”

Publisher Weekly

“Një roman i mrekullueshëm…një tregim i jashtëzakonshëm që të rrëmben.”

San Francisco Chronicle

“Një libër i fuqishëm… pa zbukurime të tepërta, pa absurditete, thjesht një prozë e shkëlqyer.”

The Washington Post Book

“Ky është një nga ato rrëfime të paharrueshme që do të qëndrojë pranë jush gjatë… një roman i jashtëzakonshëm.”

Isabel Allende

“Një roman i bukur… që radhitet ndër më të mirët e kohëve të fundit, me një stil elokuent e të pazakontë.”

The Denver Post

Mbi autorin

Khaled Hosseini, bir i një diplomati, u lind në Kabul, në Afganistan. Familjes së tij iu plotësua kërkesa për azil politik në SHBA më 1980. Jeton në veri të Kalifornisë dhe është mjek. “Gjuetari i balonave” është romani më i fuqishëm epik i kohëve të fundit, një sukses i jashtëzakonshëm letrar i botuar në shumë vende të botës. Dreamworks, shoqëria kinematografike e Steven Spielberg-ut, ka fituar të drejtën për të realizuar filmin me këtë subjekt, i cili tashmë është duke u xhiruar.

Additional information

Autori:

Shtepia Botuese:

OMSCA-1

5 reviews for Gjuetari i balonave

 1. jordan shoes

  I wish to voice my admiration for your kindness in support of those people that really need assistance with in this area. Your very own dedication to getting the message all over became rather helpful and has usually made folks like me to achieve their objectives. Your entire warm and helpful publication denotes a great deal to me and a whole lot more to my peers. Regards; from everyone of us.

 2. jordan retro

  A lot of thanks for your whole work on this web page. My niece enjoys engaging in investigation and it’s obvious why. Most people learn all about the powerful mode you present reliable tips and tricks by means of your web blog and as well strongly encourage contribution from people on this concept plus our favorite girl is studying a whole lot. Have fun with the remaining portion of the new year. You are always performing a really great job.

 3. kyrie irving shoes

  Thank you for your whole labor on this site. Ellie really loves conducting investigation and it is obvious why. A lot of people notice all about the lively means you produce precious steps through your web site and in addition improve contribution from other individuals on this area so our own daughter has been studying a lot. Enjoy the rest of the new year. You are always carrying out a glorious job.

 4. yeezy boost 350

  I must express my admiration for your generosity in support of men and women that have the need for guidance on this important area. Your special commitment to getting the solution all through appears to be amazingly insightful and has specifically enabled people just like me to realize their aims. Your personal warm and friendly guideline can mean a whole lot to me and a whole lot more to my colleagues. Best wishes; from everyone of us.

 5. chrome hearts online

  I enjoy you because of your own hard work on this blog. My niece really loves going through internet research and it is easy to understand why. We all notice all of the compelling form you produce simple guidelines through this website and as well inspire participation from the others on that concern then our favorite simple princess is actually being taught a lot of things. Take advantage of the rest of the new year. You have been carrying out a fantastic job.

Add a review

Your e-mail address will not be published. Required fields are marked *

wp-puzzle.com logo