Dimri i vetmise se madhe

Rated 2.20 out of 5 based on 5 customer ratings
(31 customer reviews)

1,000L

Titulli: Dimri i vetmisë së madhe
Gjinia: Roman
Autori: Ismail Kadare
Shtëpia botuese: Onufri
Viti: 2012
Fq. 510
ISBN: 978-99956-87-85-4

Description

Pjesë nga një dokumet i KQ të PPSH, i vitit 1973, për romanin “Dimri i vetmisë së madhe”

1. Autori shtrembëron të vërtetën historike kur si fillim të divergjencave të PPSH me revizionistët hrushovianë vendos vitin 1960 dhe kur këto divergjenca i redukton vetëm për problemin e grurit dhe për çështjet nacionale në pëgjithësi. Gjithashtu shtrembërohet e vërteta mbi domosdoshmërinë e marrëdhënieve shqiptaro – sovjetike e të bazës ushtarake te Vlorës, duke i paraqitur këto si gabime qysh në krye të vendosjes së tyre.

2. Situata e brendshme e vendit, marrëdhëniet shoqërore e lufta e klasave gjatë periudhës së bllokadës nuk janë pasqyruar drejt e me vërtetësi jetësore. Atmosfera është dhënë e zymtë dhe romanin e përshkon një lloj ankthi ekzistencialist. Por dihet se kjo situatë, që kërkoi sakrifica të mëdha nga populli ynë, nuk krijoi tek ne një ankth të tillë.

Përkundrazi, ajo që ka qënë karakterisike në atë periudhë e që nuk pasqyrohet në vepër ka qenë ngritja në një shkallë më të lartë e unitetit moralo – politik të popullit tonë rreth partisë dhe entuziazmi i tyre revolucionar. Në vepër përmenden masat dhe veçanërisht klasa punëtore, që i vunë supet bllokadës, por puna mbetet vetëm me kaq. Bile lëvizjen revolucionare për kursim autori pa të drejtë e ironizon.

Ndërsa patriotizmin e masave, gatishmërinë për mbrojtjen e atdheut, autori i jep si patriotizëm të pabazuar. Gjithashtu autori pa të drejtë ul dhe përcmon rolin dhe kontributin që dha inteligjencia jonë në përballimin e bllokadës.

3. Lufta e klasave pasqyrohet pa vërtetësi dhe nga pozitat e humanizmit abstrakt. Armiku i brendshëm në këtë periudhë pati iluzione, por ai nuk pati as më të voglin përfitim nga kjo sitiuatë, sikurse pretendohet në roman.

Autori pa të drejtë dhe në kundërshtim me mësimet e marksizëm – leninizmit e të partisë sonë e quan si luftën më të egër (më tej se lufta e klasave) luftën midis të aftëve dhe të paaftëve në socializëm dhe aq më keq kur shpreh idenë se konsekuentë dhe triumfatorë janë të paaftët. Ndërsa lufta kundër burokratizmit (megjithëse autori e quan “burokraci”) nuk është tragjike, sikundër thotë ai.

4. Në vepër përligjet e propagandohet lufta midis brezave. Motoja e kësaj lëvizjeje paraqitet egoja, ambicia etj. Bile edhe lidhjet e komunistëve të rinj me partinë kushtëzohen nga plotësimi ose mosplotësimi i kërkesave të tyre egoiste. Komunistët e rinj u kundërvihen të vjetërve për arsye se këta janë deklasuar, sipas autorit.

5. Për sa u përket heronjve, ndihet fryma e deheroizmit. Personazhet negativë janë më të shumtë dhe paraqitja e tyre zë vendin kryesor. Përfaqsuesit e brezit të luftës janë dhënë në përgjithësi në dekadencë shpirtërore, fizike e deri psikike. Ndërsa ata që do të marrin stafetën, të lëkundur apo të degjeneruar.

6. Në vepër paraqiten plagë të tilla shoqërore si alkoolizmi, prostitucioni etj., të cilat nuk kanë qenë e nuk janë karakteristikë e shoqërisë sonë socialiste. Ndërsa mënyra se si i paraqet ato autori bëhet shkas për propagandimin e tyre dhe të mënyrës së jetesës borgjeze në përgjithësi.

7. Vecanërisht ndihet në roman influencimi i autorit nga teoria e sotme borgjeze e “revolucionit seksual” dhe nga filozofia ekzistencialiste. Propagandohet deideologjizimi, për të cilin flitet në perëndim. Po kështu edhe në stil, veçanërisht tek përshkrimet, ndihet influenca e surrealistëve dhe dekadentëve të tjerë. Romani në përgjithësi nuk është shkruar sipas shijes së publikut shqiptar. Prandaj, sipas mendimit të shokëve që ngritën këto probleme, do të ishte mirë që ky roman të hiqet nga qarkullimi.

8 maj 1973

Komente mbi librin

“Ajo që e afron më shumë “Dimrin” me “Koncertin” është, ndoshta, përmasa e tyre planetare, ndërtimi i tyre si një “roman total”, një kompozim polifonik, i përshkruar nga rishfaqja në forma të ndryshme nga mediat, satelitët spiunë, vëzhguesit etj., e të gjitha këto me të njëjtin funksion që kanë kori dhe korifeu në tragjeditë antike.

Të trajtoje përçarjet ideologjike dhe në të njëjtën kohë të bëjë portretin e shoqërisë shqiptare të viteve gjashtëdhjetë e shtatëdhjetë nuk ishte e lehtë dhe pa rreziqe, gjë që i solli shkrimtarit jo pak kokëçarje. Por në këtë ndeshje ai gjeti edhe mundësi lirie të papritura, siç qe armiqësia e regjimit të Tiranës për revizionistët sovjetikë e, më pas, për kinezët, gjë që i lejoi shkrimtari të shprehte pothuajse hapur, mu në qendër të diktaturës, pikëpamje që ishin më se “jokorrekte” në një regjim që, në thelb, nuk ndryshonte nga ai i Moskës apo i Pekinit.

Ky diptik, në fund të fundit, pasqyron një ankth të thellë, atë të një vendi, banorët e të cilit besojnë se në një cast të caktuar të historisë së tyre do të mund të dalin nga orbita komuniste. Autori i shkroi këto dy romane, kur një iluzion i tillë dukej i realizueshëm. Historia tregoi se e gjitha kjo s’ishte vec një kimerë e pamundur. Shqipëria nuk do të mund të shqitej nga ky sistem, veçse kur ai të rrënohej më së fundi kudo në Europë.”

Éric Faye, shkrimtar dhe studiues francez

“Pas ndryshimeve të ndodhura te ne, ashtu edhe në Shqipëri, romai i I. Kadaresë përftohet ndryshe nga koha kur u shkrua. Ky nuk është një roman politik i koniukturave, që tregon se si u zunë binjakët politikë, shoku Enver me shokun Nikita, por një analizë psikologjike e gjendjes së shqërisë gjatë periudhës totalitare, tepër e ngjashme me problemet tona. Mendoj se kështu duhet të perceptohet ky roman, i cili provon se fuqia rrafshuese e realizmit socialist është e pamjaftueshme përpara një talenti, sic është shkrimtari shqiptar Ismail Kadare.”

Dr. Nina Smirnova, pjesë nga pasthënia e botimit rus, Moskë, 1991

Additional information

Autori:

Shtepia Botuese:

ONUFRI

31 reviews for Dimri i vetmise se madhe

 1. Rated 1 out of 5

  EJgat

  Sir Elton John is my favourite musician of the world. I’m encouraged to present for you this tour schedule. Check [url=http://eltonjohntour2019.com]Elton John tickets Nashville[/url] website to get your ticket for the farewell Elton John tour.

 2. Rated 3 out of 5

  Georgegat

  Elton John is my favourite singer of the world. Elton fans, let’s unite at https://www.facebook.com/Elton-John-Tour-Tickets-Concerts-219000645159063/! Full list of Elton’s Concerts in the USA and Canada!

 3. Rated 2 out of 5

  Movierrom

  Showbox is a must-have app for Android. It also works for iOS. [url=http://gotsomeacid.tumblr.com/]http://gotsomeacid.tumblr.com/[/url]

 4. Rated 1 out of 5

  Movierrom

  Showbox is a must-have APK-app for an Android device. It also works for Mac. [url=http://a4animation.com/?p=20]http://a4animation.com/?p=20[/url]

 5. Rated 4 out of 5

  Kimesdarp

  Interested in hardrock? How about KISS? They are on a tour at the moment all across Canada and USA. Visit https://bogdanbalostin.ro/ingeri-de-lumina/ to know more about KISS concert dates in 2019.

 6. basketball shoes

  I want to express appreciation to the writer for rescuing me from this type of setting. As a result of exploring throughout the the net and meeting methods which are not powerful, I was thinking my life was done. Living without the strategies to the issues you’ve sorted out by means of the article is a crucial case, and the ones which could have adversely affected my entire career if I had not noticed your blog post. The natural talent and kindness in playing with a lot of stuff was useful. I am not sure what I would have done if I had not discovered such a solution like this. I am able to at this moment relish my future. Thank you very much for this professional and amazing help. I will not be reluctant to recommend the blog to any individual who needs and wants tips on this subject matter.

 7. retro jordans

  I would like to convey my appreciation for your kind-heartedness for persons who require help with this particular idea. Your personal dedication to getting the solution all-around was pretty important and has in every case empowered most people like me to achieve their ambitions. Your entire interesting publication indicates a great deal a person like me and substantially more to my mates. Warm regards; from each one of us.

 8. yeezy boost

  I simply wanted to compose a small remark in order to express gratitude to you for the marvelous ideas you are placing on this site. My time intensive internet lookup has at the end been rewarded with reasonable points to talk about with my good friends. I would assert that we site visitors actually are truly endowed to be in a good place with so many special professionals with helpful plans. I feel rather fortunate to have seen your site and look forward to tons of more cool moments reading here. Thank you once again for a lot of things.

 9. michael kors factory outlet

  I happen to be commenting to make you understand what a incredible experience my wife’s princess developed browsing your web page. She came to find a lot of pieces, which included what it is like to have a wonderful giving style to make men and women clearly completely grasp chosen multifaceted issues. You undoubtedly exceeded her expected results. I appreciate you for imparting the practical, safe, edifying as well as cool tips on that topic to Mary.

 10. timberland outlet

  I enjoy you because of all your efforts on this blog. My daughter really loves getting into investigations and it’s easy to understand why. A number of us hear all relating to the compelling method you make simple guides by means of this web site and in addition boost response from other individuals about this situation then our own simple princess is certainly becoming educated a great deal. Have fun with the rest of the new year. You’re conducting a fantastic job.

 11. yeezy boost 350

  I simply wanted to post a brief message so as to appreciate you for those superb hints you are sharing at this site. My rather long internet look up has now been compensated with reliable facts and strategies to write about with my close friends. I ‘d admit that most of us visitors actually are very much fortunate to exist in a magnificent network with many marvellous individuals with good guidelines. I feel very blessed to have discovered your entire site and look forward to tons of more fun minutes reading here. Thanks a lot once again for a lot of things.

 12. air max 2018

  Thanks a lot for providing individuals with an extraordinarily remarkable opportunity to read from this website. It’s usually so excellent and jam-packed with amusement for me and my office co-workers to search your website not less than 3 times every week to read the newest things you have got. And lastly, I’m actually happy with all the extraordinary opinions you give. Selected two areas on this page are undeniably the simplest we have had.

 13. yeezy boost 350 v2

  I want to voice my appreciation for your kindness for persons who have the need for help on this one idea. Your special commitment to passing the solution up and down had become definitely important and have without exception permitted men and women much like me to attain their targets. The interesting tutorial can mean this much a person like me and even further to my fellow workers. Best wishes; from each one of us.

 14. bape hoodie

  Thank you so much for giving everyone such a breathtaking possiblity to read in detail from this web site. It is always very pleasant and as well , packed with a good time for me personally and my office co-workers to visit your web site nearly three times in a week to read through the new guidance you have got. And of course, I’m actually impressed with the mind-blowing information you serve. Selected 3 areas on this page are honestly the finest we have all had.

 15. off white shoes

  I would like to show my appreciation for your kind-heartedness giving support to persons who need assistance with in this subject. Your very own commitment to passing the solution all-around has been wonderfully useful and has continually allowed individuals much like me to attain their aims. This useful recommendations indicates so much a person like me and even more to my mates. Thanks a lot; from each one of us.

 16. curry 4 shoes

  I happen to be writing to make you know what a nice discovery my child gained going through your blog. She picked up a lot of issues, including what it’s like to possess an excellent helping heart to let certain people with no trouble gain knowledge of selected grueling topics. You undoubtedly surpassed visitors’ expected results. Thanks for producing these warm and friendly, trustworthy, explanatory and easy thoughts on that topic to Tanya.

 17. kobe shoes

  I simply wanted to thank you so much once again. I do not know the things I would have made to happen in the absence of these concepts revealed by you relating to that situation. It became a frightening problem in my view, but being able to see the specialised fashion you managed that made me to cry for gladness. Now i’m thankful for the advice and thus trust you know what a powerful job you were doing educating many people with the aid of your blog post. Most likely you’ve never come across any of us.

 18. off white hoodie

  My husband and i felt absolutely glad when Chris could round up his reports by way of the precious recommendations he came across from your very own web page. It’s not at all simplistic just to be giving away tips and hints the rest might have been making money from. We acknowledge we need the blog owner to thank for that. The type of explanations you’ve made, the easy site menu, the relationships you can help to engender – it’s most awesome, and it’s leading our son in addition to our family consider that this situation is pleasurable, which is pretty essential. Thanks for the whole lot!

 19. yeezy boost 350

  My husband and i got fortunate that Chris managed to conclude his web research because of the precious recommendations he got using your blog. It’s not at all simplistic to simply happen to be giving freely tips and tricks that some others might have been trying to sell. We do understand we have got you to give thanks to because of that. All of the explanations you have made, the easy website navigation, the friendships you make it easier to foster – it’s got most awesome, and it’s leading our son in addition to us know that this situation is interesting, which is certainly very important. Thanks for everything!

 20. yeezy boost

  I simply wanted to send a small comment to be able to appreciate you for those splendid instructions you are placing here. My considerable internet look up has now been honored with good quality insight to exchange with my pals. I ‘d mention that we readers are very much lucky to exist in a magnificent website with so many wonderful people with helpful ideas. I feel quite privileged to have seen the webpage and look forward to so many more awesome times reading here. Thanks a lot once more for everything.

 21. nike huarache

  My husband and i got relieved that John managed to deal with his investigations by way of the ideas he acquired through the site. It is now and again perplexing to simply continually be handing out thoughts which often people today may have been trying to sell. We really acknowledge we need the writer to give thanks to because of that. The illustrations you made, the straightforward website navigation, the friendships you make it easier to promote – it is mostly terrific, and it’s really helping our son in addition to our family reckon that this matter is exciting, and that is unbelievably mandatory. Thanks for the whole thing!

 22. cheap jordans

  Thanks so much for providing individuals with remarkably pleasant chance to read critical reviews from this website. It is always very pleasurable and as well , stuffed with fun for me and my office fellow workers to search your blog at the very least three times in one week to read through the fresh things you will have. Of course, we’re always astounded considering the stunning tips and hints you give. Selected two tips on this page are unequivocally the best we’ve ever had.

 23. air max

  I wish to convey my admiration for your kindness in support of those people that require assistance with this question. Your special dedication to passing the solution all around became certainly powerful and has frequently empowered guys and women just like me to realize their dreams. Your amazing important guidelines can mean a great deal to me and even more to my fellow workers. Regards; from everyone of us.

 24. golden goose

  I’m also writing to let you understand of the superb encounter my friend’s daughter had browsing your web page. She came to find lots of issues, which include what it’s like to have a wonderful helping spirit to make men and women just completely grasp some complicated issues. You actually exceeded her expected results. I appreciate you for churning out these precious, safe, informative and unique tips about the topic to Ethel.

 25. michael kors

  I intended to create you the very little remark to be able to say thanks again for your personal nice techniques you have shared in this article. It has been quite wonderfully generous of people like you to provide unhampered what exactly a few individuals could have sold for an electronic book in making some cash for their own end, notably considering that you could possibly have done it if you wanted. Those points in addition worked to be a good way to recognize that the rest have a similar interest just like my very own to know great deal more on the topic of this problem. I believe there are numerous more pleasurable instances ahead for folks who discover your website.

 26. yeezy boost 350 v2

  My spouse and i were comfortable that Edward managed to conclude his investigations from your precious recommendations he came across in your web page. It’s not at all simplistic just to find yourself freely giving guidance which usually some others could have been trying to sell. We really do understand we have got you to be grateful to because of that. The entire illustrations you have made, the straightforward web site navigation, the friendships you help foster – it’s got all astounding, and it is helping our son and the family understand that issue is satisfying, and that is highly essential. Thank you for the whole thing!

 27. fitflop sale

  I would like to show some thanks to the writer just for bailing me out of this particular crisis. Right after looking throughout the world wide web and seeing suggestions which are not beneficial, I was thinking my life was gone. Living without the approaches to the issues you’ve solved by way of this post is a crucial case, and ones that would have badly damaged my career if I had not come across your site. The know-how and kindness in controlling all areas was valuable. I don’t know what I would’ve done if I had not discovered such a stuff like this. I can also at this time look forward to my future. Thanks so much for your professional and sensible help. I won’t hesitate to suggest your site to anybody who should have guidance about this matter.

 28. kd shoes

  I needed to post you this very little observation to finally say thanks again with your marvelous tips you have shown at this time. This is certainly open-handed of you to offer extensively all that a lot of folks might have made available for an electronic book in making some bucks for their own end, and in particular considering the fact that you could have done it in case you wanted. Those advice likewise served to become a great way to fully grasp other people online have the same dreams similar to my own to realize a great deal more with respect to this issue. Certainly there are millions of more fun moments up front for many who browse through your blog.

 29. golden goose

  I am just writing to let you be aware of what a wonderful experience my friend’s girl encountered reading your site. She picked up a wide variety of details, with the inclusion of how it is like to have an ideal coaching style to have other individuals smoothly completely grasp certain multifaceted things. You actually exceeded readers’ desires. Thanks for rendering those productive, healthy, informative and also fun tips on that topic to Evelyn.

 30. curry shoes

  My husband and i have been absolutely joyous when Peter could do his studies through the ideas he grabbed from your own web site. It’s not at all simplistic to just happen to be freely giving solutions that some people may have been making money from. And we also do understand we now have the blog owner to be grateful to for that. These illustrations you’ve made, the easy site navigation, the friendships you will help to create – it’s got many amazing, and it is assisting our son and the family know that this situation is fun, and that’s tremendously pressing. Many thanks for everything!

 31. bape hoodie

  I am glad for commenting to make you be aware of what a wonderful encounter my wife’s daughter had studying your site. She realized numerous things, which included how it is like to have an awesome giving spirit to make folks just fully grasp specified tricky topics. You actually did more than her expectations. Many thanks for showing these great, trustworthy, revealing as well as easy tips about this topic to Sandra.

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.