Darka e gabuar

700L

Titulli: Darka e gabuar
Gjinia: Roman
Autori: Ismail Kadare
Shtëpia botuese: Onufri
Viti: 2009
Fq. 208
ISBN: 978-99943-42-72-3

Description

Një darkë krejtësisht e pazakontë, me një mister midis, është subjekti i romanit më të ri të Kadaresë. Ndonëse e bazuar mbi një ngjarje të vërtetë, që ka trazuar vite më parë një qytet të tërë, dhe ndonëse e hetuar për një kohë tepër të gjatë, herë haptas e më së shumti në fshehtësi, e vërteta e darkës ka mbetur ende sot e pashpjeguar plotësisht.

Ç’ka ndodhur në atë darkë? Ç’ka qenë e vërtetë nga ajo që është treguar më pas prej njërës palë, të zotëve të shtëpisë, dhe prej palës tjetër, të ftuarve? Së fundi, ç’ka qenë e fshehta që dyshohet se është mbuluar me kujdes?

Për shkak të komplotit të famshëm të bluzave të bardha në Kremlin dhe të vdekjes së Stalinit, hetimi i darkës merr befas përmasa planetare. Kadare jep një version të tij të ngjarjes në një roman, që ta mban frymën pezull gjer në rreshtin e fundit.

Additional information

Autori:

Shtepia Botuese:

ONUFRI

3 reviews for Darka e gabuar

  1. retro jordans

    Thank you for every one of your hard work on this web site. My mother delights in making time for research and it’s really easy to understand why. All of us notice all regarding the compelling tactic you produce useful suggestions on this blog and in addition strongly encourage contribution from others on that content and our favorite daughter is truly discovering a great deal. Enjoy the remaining portion of the year. You are doing a tremendous job.

  2. red bottom heels

    I must express appreciation to this writer for bailing me out of such a trouble. As a result of checking through the internet and getting ways which are not powerful, I thought my entire life was done. Being alive minus the strategies to the problems you have fixed by way of the post is a serious case, as well as the kind which may have badly affected my entire career if I hadn’t noticed your site. Your own personal expertise and kindness in touching all areas was vital. I’m not sure what I would’ve done if I had not discovered such a subject like this. I am able to at this point look forward to my future. Thanks for your time so much for the professional and result oriented guide. I won’t be reluctant to refer your web page to anyone who should receive tips about this subject matter.

  3. jordan shoes

    I enjoy you because of all your effort on this web page. Debby really loves participating in investigations and it’s really simple to grasp why. I notice all concerning the powerful manner you give simple items on this web site and therefore attract participation from people on the article plus my girl is really understanding so much. Take pleasure in the remaining portion of the year. You are performing a wonderful job.

Add a review

Your e-mail address will not be published. Required fields are marked *

wp-puzzle.com logo