Sale!

Damka e turpit

800L 0L

Titulli: Damka e turpit
Gjinia: Roman
Autori: Nathaniel Hawthorne
Shqipëroi: Amik Kasoruho
Shtëpia botuese: Pegi
Viti: 2012
Fq. 250
ISBN: 978-9928-124-41-8

Description

Herman Melville i kushtoi Nathaniel Hawthorne kryeveprën e tij “Mobi Dik”, ndërsa, midis kritikëve modernë, Harold Bloom e cilëson atë si një nga shkrimtarët amerikanë më të mëdhenj të të gjithë kohërave, përkrah Henry James dhe William Faulkner.”Damka e turpit” është një nga klasikët më të njohur të letërsisë amerikane.

I shkruar në vitin 1850, ky roman është një nga historitë romantike më prekëse të të gjitha kohërave. Temat e tij kryesore lidhen me rolin e gruas në familjes dhe në shoqëri, me mëkatin dhe kontrastin midis së kaluarës dhe së ardhmes.

Fragment nga libri

Zoti më ka falur këtë vajzë… Zoti ma ka dhënë për të më shpërblyer për të gjitha ato që më keni hequr ju, njerëzit. Ajo është gazi dhe mundimi im. Vështrojeni! Kjo është germa im e e kuqe: e vetmja gjë që unë mund të dua, edhe pse ma ripërtërin çdo ditë dhimbjen time, madje pikërisht për këtë! Nuk do të mund të ma zhvatni kurrë: më përpara vdes, sesa t’ju lejoj të ma merrni.

Komente mbi autorin

“Stili i Hawthorn – it është dëlirësia e vërtetë… Ai mund të konsiderohet si një nga gjenitë e padiskutueshëm të lindur nga kombi ynë.”

Edgar Allan Poe

“Më e bukura e Hawthorn – it është rëndësia që i jepte psikologjisë së thellë dhe studimit të saj.”

Henry James

Additional information

Autori:

Reviews

There are no reviews yet.

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.