Sale!

Burimi i jetes

1,300L 0L

Titulli: Burimi i jetës
Gjinia: Roman
Autori: Ayn Rand
Shqipëroi: Amik Kasoruho
Shtëpia botuese: Pegi
Viti: 2013
Fq. 720
ISBN: 978-9928-162-88-5

Description

Burimi i jetës”, botuar në vitin 1943, qe suksesi i parë letrar i Ayn Rand – it, romani i cili i solli famën botërore dhe pavarësinë financiare. Libri është përkthyer në 22 gjuhë të botës dhe deri më sot janë shitur pothuajse 8 milionë kopje në mbarë botën.

Ky klasik i të gjitha kohërave rrëfen historinë e një arkitekti të ri dhe rebel, betejën e tij kundër standardeve konvencionale dhe lidhjen e dashurisë shpërthyese me një grua të bukur që do ta mundë me çdo kusht. I freskët sot, po aq sa kur u botua për herë të parë, ky roman flet për një hero dhe për ata që përpiqen ta mundin.

Koment nga The New York Times

“Rand – i ka shkruar një himn lëvdues për individin… Nuk do të mund ta lexoni këtë libër mjeshtëror pa reflektuar mbi disa koncepte parësore të kohës sonë.”

Mbi autoren

Ayn Rand (1905, Shën Pjetërburg – 1982, Nju Jork) ishte një shkrimtare dhe filozofe amerikane. Ajo është shkrimtarja e parë që ka mbrojtur në mënyrë të flaktë një ideologji të bazuar në lirinë individuale, egoizmin racional, etik dhe kapitalizmin ekstrem “laissez – faire”. Librat dhe mendimi i saj kanë qenë shumë ndikues në SHBA.

Additional information

Autori:

Shtepia Botuese:

Pegi

Reviews

There are no reviews yet.

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.