Tregime te mocme shqiptare

700L

Titulli: Tregime të motshme shqiptare
Gjinia: Rrëfenja
Autori: Mitrush Kuteli
Shtëpia Botuese: Mitrush Kuteli
Viti: 2005
Fq. 224
ISBN: 978-9928-4117-1-6

Description

Përrallat e treguara nga Mitrush Kuteli përbëjnë pjesën më të rëndësishme të letërsisë shqiptare, një frymëzim për një numër të madh veprash të tjera letrare që pasuan përgjatë dekadave. Tregime të Motshme Shqiptare përbën një klasik të të gjitha kohërave.

Mbi autorin

Dhimitër Pasko-Mitrush Kuteli Lindi më 13 shtator 1907 në Pogradec. Mësimet e para i mori në vendlindje, studimet e mesme në Selanik, në Shkollën Tregtare Rumune (1921-1928). Më 1931 u diplomua në Bukuresht, në Akademinë e Shkencave të Larta Ekonomike. Më 1934 mori doktoratën në shkencat bankare dhe monetare. Për shkak të rezultateve të shkëlqyera në mësime, seriozitetit dhe kapacitetit të veçantë intelektual, u emërua drejtor i Bankës Nacionale të Rumanisë.

Kundërshtimi që i bëri politikës financiare të pushtuesve gjermanë, i solli si ndëshkim mobilizimin në ushtri dhe drejtimi drejt Frontit të Lindjes. Nga rruga e vdekjes së sigurtë e ktheu një telegram ku njoftohej se Nëna e tij ishte shumë sëmurë. Mundi të arrijë në Shqipëri në Shtator 1942, dy javë pasi Nëna kishte ndërruar jetë.

Në janar u emërua Drejtor i Drejtorisë Qëndrore të Bankës së Shtetit Shqiptar. Dha dorëheqjen në gusht 1946, pasi nuk pranoi të firmosi kursin që pati caktuar shteti komunist mes lekut shqiptar dhe dinarit jugosllav, dhe që dëmtonte rëndë ekonominë e vendit tonë. Në maj 1947 e arrestuan dhe pasi i thanë “armik i popullit”, e dënuan me pesë vjet heqje lirie. Kuteli u dërgua në kampin e Vioçishtit, bashkë me të burgosurit e tjerë që punonin për të tharë kënetën e Maliqit.

E liruan “me falje”, në prill 1949. Nga viti 1949, Kuteli nuk u mor më me ekonomi dhe punoi si përkthyes pranë Shtëpisë Botuese Naim Frashëri. Letërsisë i kushtoi kohën e pakët që i mbeti nga puna e normuar e përkthimit. Zemra e tij pushoi së rrahuri nga një infarkt, më 4 maj 1967.

Veç shkrimeve të shumta në shtypin e kohës, si në fushën ekonomike dhe në atë letrare, Kuteli botoi që në të gjallë edhe 30 libra, (17 në fushën ekonomike, shumica rumanisht) ku shpaloset talenti dhe gjenia e tij krijuese si ekonomist e prozator, poet e folklorist, publicist, prralltar e kritik letrar. Një vend më vete në krijimtarinë e tij zënë përkthimet, nga Rusishtja, Rumanishtja, Frëngjishtja e Italishtja.

Shënim: Ky titull bën pjesë në librat & autorët më të shitur për vitin 2009.

 

Additional information

Autori:

Shtepia Botuese:

Mitrush Kuteli

4 reviews for Tregime te mocme shqiptare

 1. golden goose sneakers

  I truly wanted to develop a brief message so as to thank you for these unique facts you are posting on this website. My particularly long internet investigation has at the end of the day been rewarded with professional facts and techniques to talk about with my family and friends. I would admit that most of us website visitors are unquestionably lucky to dwell in a fantastic place with many outstanding people with great basics. I feel very much lucky to have come across your entire website page and look forward to tons of more pleasurable moments reading here. Thanks once more for a lot of things.

 2. russell westbrook shoes

  I precisely desired to appreciate you all over again. I’m not certain the things I might have sorted out in the absence of those recommendations revealed by you about that area of interest. It had been a frustrating problem in my view, nevertheless viewing a well-written technique you dealt with that took me to cry over fulfillment. I will be happier for your advice and as well , trust you comprehend what an amazing job you were carrying out teaching the mediocre ones all through your websites. I’m certain you’ve never come across any of us.

 3. yeezy shoes

  My wife and i were very joyful when Chris managed to carry out his inquiry while using the precious recommendations he received through the blog. It’s not at all simplistic to just choose to be releasing information and facts which often many people have been trying to sell. And we all recognize we’ve got the website owner to give thanks to for this. The specific illustrations you have made, the simple blog navigation, the friendships you will help engender – it is all excellent, and it’s making our son in addition to us recognize that this topic is brilliant, and that’s wonderfully mandatory. Thanks for all!

 4. nike react

  Thanks for all your effort on this site. Kate takes pleasure in doing internet research and it’s easy to see why. Most of us hear all concerning the dynamic way you present very important information by means of this blog and as well boost contribution from some others on the idea while our favorite princess is truly being taught a whole lot. Take pleasure in the remaining portion of the year. You have been conducting a remarkable job.

Add a review

Your e-mail address will not be published. Required fields are marked *

wp-puzzle.com logo