Prilli i thyer

700L

Titulli: Prilli i thyer
Gjinia: Roman
Autori: Ismail Kadare
Shtëpia botuese: Onufri
Viti: 2015
Fq. 200
ISBN: 978-99927-53-50-1

Description

I shkruar më 1978 dhe i botuar fillimisht më 1980 në një përmbledhje tregimesh e novelash, të titulluar “Gjakftohtësia”, “Prilli i thyer” e pa dritën e botimit si libër më vete shumë vite më pas, pas rënies së komunizmit.

I vetmi roman në qendër të të cilit shtjellohen ngjarje që lidhen me kodin zakonor shqiptar, një nga shenjat identifikuese më të moçme e të dallueshme të kombit, kjo vepër është një ndër më të njohurat e Kadaresë në planin botëror.

“Prilli i thyer” është ekranizuar për film artistik tri herë. Versioni i parë ka qenë shqiptar, i dyti francez dhe i treti brazilian.

Duke lexuar “Prillin e thyer” kuptohet lehtësisht përse dhe me çfarë force Ismail Kadare është pasionuar për tragjedinë dhe për dy përfaqësuesit më të shquar të saj, Shekspirin dhe Eskilin. “Miku, besa dhe gjakmarrja janë rrotat e mekanizmit të tragjedisë antike, dhe të futesh në mekanizmin e tyre është të shikosh mundësinë e tragjedisë”.

Në rrafshnaltën ku udhëtojnë Besian Vorpsi dhe gruaja e tij kjo mundësi është një realitet shumëshekullor. Kadare e ka vendosur kuadrin e romanit të tij në krahinën e Mirditës, një rrafshnaltë e izoluar nga pjesa tjetër e vendit, pa rrugë të denja për këtë emër, dhe bastion katolik e tradicionalist.

Këtu, në këtë atelie të tragjedisë shkrimtari ka përqendruar karakteristikat e kanunit (domethënë canon, e drejta zakonore) të shumë krahinave të veriut e të lindjes, të marra nga përshtypjet e mbledhura gjatë qëndrimit të tij në veri, në fund të viteve ’70.

Kështu, personazhi i Ali Binakut është huajtur nga realiteti: Binak Aliu, që është emri i tij i vërtetë, ishte një nga figurat e shquara të Verilindjes së Shqipërisë në fund të shekullit XIX. Meqenëse ne kemi të bëjmë me një kanun të ngjeshur, të pasuruar, tragjedia ka të gjitha mjetet e mundshme për t’u shprehur. Romani ilustron nenet më të shquara zakonore të këtij kanuni të tmerrshëm.

Additional information

Autori:

Shtepia Botuese:

ONUFRI

4 reviews for Prilli i thyer

 1. nfl jerseys

  I enjoy you because of all of the work on this web page. Betty really loves participating in investigations and it is simple to grasp why. A lot of people hear all relating to the dynamic form you provide efficient techniques through the web blog and even foster response from visitors about this area of interest then our own girl is really studying a great deal. Take pleasure in the rest of the new year. You’re the one conducting a glorious job.

 2. michael kors outlet

  My spouse and i were now delighted when Ervin managed to carry out his web research through the entire ideas he gained out of the blog. It is now and again perplexing to just be giving out information some others may have been trying to sell. We really discover we now have the website owner to be grateful to because of that. The specific illustrations you’ve made, the straightforward blog navigation, the relationships your site aid to engender – it is many unbelievable, and it’s letting our son in addition to the family reason why that content is enjoyable, and that’s unbelievably important. Many thanks for all the pieces!

 3. goyard bags

  I’m also writing to let you understand what a amazing discovery my wife’s princess enjoyed checking yuor web blog. She came to find lots of things, which included what it is like to have a great coaching nature to let other folks without problems have an understanding of several complicated issues. You really surpassed readers’ expected results. Many thanks for rendering these precious, healthy, informative as well as unique tips about that topic to Evelyn.

 4. michael kors purses

  I definitely wanted to send a brief comment so as to appreciate you for those stunning tactics you are placing on this site. My prolonged internet research has at the end of the day been honored with reliable know-how to talk about with my pals. I ‘d claim that we visitors actually are unquestionably blessed to exist in a good network with very many special individuals with insightful advice. I feel really fortunate to have come across the website and look forward to really more thrilling moments reading here. Thank you once again for all the details.

Add a review

Your e-mail address will not be published. Required fields are marked *

wp-puzzle.com logo