Sale!

Murgu, Artan Fuga

1,300L 0L

Shtepia Botuese : Papirus

Autori: Artan Fuga

Numri i faqeve : 457

Categories: , Tags: , Product ID: 2590

Description

Dy grabitje të bujshme kanë ndodhur: Njëra kohën tonë, në një apartament buzë detit, në Durrës, ku janë vjedhur mijëra euro; tjetra, përpara disa shekujsh, në katedralen e qyteze mesjetare, dy piktura krejt të veçanta për nga estetika dhe mesazhi i tyre janë zhdukur pa lënë gjurmë.

Çfarë lidhjesh kanë këto dy grabitje me njëra-tjetrën? Dy njerëz hetojnë për të zbuluar grabitësit: Etnologu Tristan Bardhi, një intelektual bashkëkohor, dhe murgu mesjetar, Martin de Chassagne. Përgjatë hetimeve, duke kapërcyer ndarjet shekullore në kohë, ata zbulojnë njëri-tjetrin, përballen me enigma. të papritura, dhe hedhin dritë, secili kohën e vet, mbi epokat kur kanë jetuar, mbi paranë, pushtetin, pavdekësinë e shpirtit, seksin, historinë dhe gjithçka që e bën njeriun të mendohet kur kërkon kuptimin e jetës së tij.

Nëpërrmjet një rrëfimi sa filozofik aq edhe historik, libri i rimerr këto tema për t’ia paraqitur lexuesit nëpërmjet dramave dhe sfidave të personazheve të tij.

Artan Fuga: Pse ngjarjet e romanit Murgu vendosen në Durrës dhe pastaj në qytete europiane?

Sepse Durrësi është pika nyje e asaj kulture të vjetër nga rrjedhim ne, një pikë kontakti, rivalitetesh dhe bashkëpunimesh midis kulturës iliro-arbnore dhe asaj greko-helene dhe romako-italiane.

Unë besoj se asnjë qytet tjetër në vendin tonë nuk e ka këtë potencial kaq të madh sa Durrësi.

Murgu vjen në Durrës dhe e përshkruan atë në Mesjetë. Vend përzjerjes kulturash, feshë, rivalitetesh midis Bizantit dhe qyteteve italiane, sidomos mbretërisë të Napolit, në një pikë ku ndihet ringjallja e princërve dhe fisnikëve shqiptarë, dhe ardhja e osmanëve. Formula e pagëzimit në shqip që formuloi arqipeshkvi i famshëm atje shpreh një ikje nga latinishtja institucionale. Ajo dëshmon si vazhdimësinë iliro-arbnore ashtu edhe gjenezën e hershme të parardhësve tanë.

Popujt e tjerë europianë në atë kohë ishin mbrapa me institucionalizimin e gjuhëve vendase duke vazhduar latinishten si gjuhë elitare.

Pozita strategjike e Durrësit e bënte atë pikë nevralgjike midis Lindjes dhe Perëndilmit, midis Jugut dhe Veriut të Europës çka dëshmohet sidomos me rrugët romake, me kalimin e kryqtarëve, me rivalitetet mes Bizantit dhe Romës për ndikimet fetare në këtë trevë, më parë në betejat mes gjeneralëve të republikës romake përreth Durrësit, më parë akoma Durrësi në qendër të luftrave të Peloponezit, etj.

Nëse ne na duhet ta ribëjmë historinë tonë, ta rigjejmë origjinën e identitetit tonë, duhet të shkojmë patjetër në komunikimin kulturor mes ilirëve me qytetërimet greko-romake që e kanë ngjizjen në Durrës.

Jo vetëm Murgu mesjetar vjen në Durrës, por edhe etnologu i ditëve tona Tristan Bardhi jeton dhe punon në Durrës.

Pse në roman nuk përmendet Shqipëria, as Tirana? Kjo vjen sepse autori ka dashur të paraqesi një Europë me kufij shtetërorë të zbehur, një Europë pa kufij. Për të treguar lidhjen me Perëndimin të qytetit të tij, Tristani niset jashtë shtetit gjithmonë me traget.

Të gjitha personazhet janë fiktivë, por jo emrat e kafeneve, lagjeve, rrugëve, në Durrës.

Unë jam i lumtur që Durrësin e kam në qendër të librit tim.Jo rastësisht. Midis Krujës dhe Durrësit si dy kryeqendra të identitetit tonë, unë parapëlqej në këtë libër ta vendos theksin te Durrësi. Për arsyet e mësipërme.

10 reviews for Murgu, Artan Fuga

 1. michael kors handbags

  I would like to show my thanks to you for bailing me out of this predicament. As a result of exploring through the search engines and coming across views which are not beneficial, I thought my life was well over. Living devoid of the answers to the problems you’ve sorted out by means of this site is a critical case, and those that might have badly damaged my career if I had not discovered your website. Your good ability and kindness in playing with everything was useful. I don’t know what I would have done if I had not come across such a solution like this. I’m able to now relish my future. Thank you so much for the high quality and sensible guide. I won’t hesitate to propose the website to any individual who wants and needs recommendations about this topic.

 2. fila

  I intended to send you the tiny observation in order to thank you over again on your incredible strategies you’ve contributed in this case. It’s quite seriously generous of you to allow openly all many of us would have supplied as an ebook to make some profit on their own, notably seeing that you might well have done it in case you desired. Those suggestions as well acted to be the great way to be aware that the rest have the identical dreams just like my own to know the truth much more concerning this problem. I’m certain there are some more pleasurable sessions in the future for those who examine your blog.

 3. yeezy boost 350

  My spouse and i got very cheerful when Michael could do his reports by way of the precious recommendations he discovered from your very own site. It’s not at all simplistic to simply choose to be handing out secrets and techniques that a number of people could have been trying to sell. And we also already know we need the website owner to give thanks to because of that. The type of explanations you made, the straightforward blog navigation, the relationships your site make it possible to foster – it’s everything fantastic, and it’s leading our son and us know that that subject is exciting, which is certainly particularly serious. Thank you for all the pieces!

 4. yeezy boost 350

  I and also my friends have already been following the good points from the website then suddenly I got a horrible feeling I had not thanked the web site owner for those techniques. All the young boys were definitely certainly joyful to see them and have now absolutely been making the most of them. Many thanks for indeed being well helpful and for picking this kind of remarkable things most people are really desperate to know about. Our honest apologies for not expressing gratitude to sooner.

 5. jordan 12

  I am only writing to let you understand of the helpful encounter my girl developed viewing your blog. She discovered so many details, including what it is like to have a marvelous teaching character to have other individuals without problems learn a number of tortuous issues. You undoubtedly did more than our desires. Many thanks for showing these powerful, trustworthy, informative and also unique guidance on that topic to Tanya.

 6. hermes belt

  I want to express some appreciation to this writer just for bailing me out of this trouble. As a result of surfing around throughout the the net and coming across tricks that were not powerful, I was thinking my entire life was gone. Living without the approaches to the problems you have sorted out as a result of your entire posting is a critical case, as well as ones that could have negatively affected my entire career if I had not come across the blog. Your competence and kindness in dealing with every aspect was important. I am not sure what I would’ve done if I had not discovered such a solution like this. I can also at this time relish my future. Thanks for your time so much for the specialized and amazing help. I will not think twice to refer your web site to any person who would like assistance on this topic.

 7. coach outlet stores

  Thank you for all your effort on this website. Gloria really loves conducting internet research and it’s simple to grasp why. Most people know all of the powerful medium you render valuable solutions on this web blog and even encourage contribution from other individuals on that situation then my princess is really learning so much. Have fun with the remaining portion of the year. You are conducting a brilliant job.

 8. kyrie irving shoes

  I would like to show my thanks to you just for rescuing me from this type of matter. Because of scouting throughout the the net and seeing views which are not powerful, I was thinking my life was done. Being alive without the approaches to the difficulties you’ve fixed through this posting is a critical case, as well as ones that could have negatively affected my entire career if I hadn’t discovered your blog post. Your main understanding and kindness in controlling all the details was crucial. I don’t know what I would have done if I hadn’t come upon such a thing like this. It’s possible to now look forward to my future. Thank you very much for your professional and effective help. I won’t hesitate to suggest your blog to anybody who wants and needs tips about this subject matter.

 9. yeezy boost 350 v2

  I simply had to thank you very much once more. I am not sure the things that I might have tried in the absence of the type of creative concepts shared by you directly on such concern. It truly was an absolute daunting situation in my opinion, however , discovering this professional mode you dealt with that forced me to cry for happiness. I’m just happier for this information as well as pray you comprehend what a great job you have been accomplishing training the others through a site. Most likely you have never met any of us.

 10. nike flyknit

  My husband and i were absolutely cheerful John could complete his investigation because of the ideas he came across out of your web site. It is now and again perplexing to simply find yourself handing out information and facts that other people have been making money from. So we acknowledge we have the writer to be grateful to for this. Most of the illustrations you have made, the straightforward blog navigation, the friendships you make it easier to instill – it’s all remarkable, and it’s leading our son and the family recognize that the subject matter is excellent, and that’s extremely fundamental. Thanks for all!

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.