Sale!

Verberi, Jose Saramago

800L 0L

Titulli: Verbëri
Gjinia: Roman
Autori: Jose Saramago
Shqipëroi: Nasi Lera
Shtëpia botuese: Dudaj
Viti: 2002
Fq. 360
ISBN: 978-99927-50-30-8

Categories: , Tags: , , Product ID: 2307

Description

“Shpesh njerëzit tregohen të verbër, apo bëjnë sikur. Kjo është një nga arsyet që kam shkruar romanin tim “Verbëri”, të cilit ju i dhatë çmim. Gëzohem që më vlerësuat pikërisht për atë libër që e kam në zemër.”  Pas romanit “Murtaja” të Albert Kamysë, askush nuk ka ditur të përshkruajë një ankth kolektiv kaq metaforik dhe kaq real siç e përshkruan romani “Verbëri” i shkrimtarit nobelist Jose Saramago.

Mbi autorin

Jose Saramago lindi më 1922 bë veri të Lismobës. Në vitin 1998 iu dha çmimi “Nobel”. Krijimtaria e tij përfshin mbi 30 vepra. Veprat më kryesore janë: romani Doracak për pikturën dhe bukurshkrimin (1977), Memoriali i kuvendit (1982), Viti i vdekjes së Rikardo Reisit (1984), Trap prej guri (1986), Historia e rrethimit të Lisbonës (1989), Ungjilli sipas Jezu Krishtit (1991). Romani Verbëri u botua në vitin 1995.

Additional information

Autori:

Shtepia Botuese:

Dudaj

Reviews

There are no reviews yet.

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.