Sale!

Thuame se me dashuron, Erich Maria Remarque

Rated 2.00 out of 5 based on 1 customer rating
(1 customer review)

800L 0L

Titulli: Thuamë se më dashuron
Gjinia: Letra
Autori: Erich Maria Remarque, Marlene Dietrich
Shqipëroi: Vullnet Muço
Shtëpia botuese: Fan Noli
Viti: 2006
Fq. 213
ISBN: 978-99943-873-7-5

Categories: , Tags: , , Product ID: 2489

Description

Fragment nga libri

Thuamë që më do, duamë e thuama këtë. Kemi shumë gjëra për të arritur e këtë do ta përsëris pa u lodhur, o ti, vela ime e vogël dhe e bukur që vrapon nëpër detin me ngjyrë të verës së errët, fluturo dhe eja tek unë. Era fëshfërin në gjethet e pemëve e më thotë se pikërisht koha e lashtë e yjeve na hodhi në krahët e njëri – tjetrit. Eja, pra, eja!

Ku janë flokët e tu e ku është ai vit që nuk na ka parë ende bashkë? E urrej dhe e dua atë vit që po ngjitet e po rritet e që hëpërhë i fsheh 11 muajt që ka përpara, ndërsa gjethet e të dymbëdhjetit tashmë kanë rënë e kanë fluturuar kushedi se ku.

Pra, eja të mos ndahemi më sepse çdo gjë rrjedh kaq shpejt, çdo gjë është kaq e shkurtër, kumbimi i tyre mistik do të jetë i shurdhët e magjepsës sepse këta tinguj vijnë nga thellësitë e detit. Duamë dhe ma thuaj këtë, mbaje pezull kohën me frymën tënde sepse kur më thua se më do, nga kreshtët e dallgëve të harlisura del e duket Atlantida dhe ne mu si në një tokë të thatë do të kalojmë Detin e Kuq të harresës.

Additional information

Autori:

Shtepia Botuese:

FAN NOLI

1 review for Thuame se me dashuron, Erich Maria Remarque

There are no reviews yet.

Be the first to review “Thuame se me dashuron, Erich Maria Remarque”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

wp-puzzle.com logo