Sale!

Procesi, Franz Kafka

800L 0L

Autori: Franz Kafka

Botuesi: BOTA SHQIPTARE

Numri i faqeve: 256

 

Categories: , Tags: , , Product ID: 2593

Description

Procesi është romani më i njohur i Kafkës, i botuar në Berlin në vitin 1926, dy vjet pas vdekjes së shkrimtarit.

Maks Brod, një miku i tij që përgatiti librin për botim, ka thënë: “Kur mora dorëshkrimin e “Procesit” e lexova me një frymë. Nuk kishte titull, por Kafka kështu e quante sa herë binte fjala për të. Këtë libër vetë Kafka e quante të papërfunduar, pavarësisht se e kishte kreun e fundit. Ai mendonte se duhej të shtonte disa anë të tjera të atij procesi misterioz. Por megjithatë, po mos ta dija se Kafka ka pasur ndërmend ta vijonte punën me këtë roman, nuk do të gjeja asnjë mangësi në të.”

 

Romani përmban dhjete krerë. Në secilin prej tyre ka një histori dhe ngjarje të veçantë, që duke u ndërthurur krijojnë përmbajtjen e gjithë romanit.

 

Romani tregon për një nëpunës banke nga një qytet i panjohur, të cilin një mëngjes e arrestojnë dy policë, pa ndonjë arsye, për një krim që nuk i tregohet as atij dhe as lexuesit. Meqë ndaj tij nuk ka një akuzë të përcaktuar, procesi i tij mbetet pezull. Gjatë kësaj kohe njihet me mjegullsinë e gjykatave, absurdin, hierarkinë e posteve jo  vetëm në gjykatë, por edhe në jetën e mirëfilltë. Atëherë ai imagjinon marifete nga më të dëshpëruarat, që zbulojnë para tij ingranazhe të pakuptueshme dhe mbytëse. Duke mos ditur kujt t’i besojë dhe ku të kapet, ai ulet vetë të përpilojë mbrojtjen, ku kërkon falje për çdo gjë që ka bërë, duke firmosur kështu aktin e fajësisë dhe dënimin e vet.

Në kapitullin e fundit atë e vrasin dy policët që e patën arrestuar në fillim të librit. Pa proces, ose më saktë para se procesi të përfundonte, Josef K.-në e vrasin “si një qen” dhe me këto fjalë, me të cilat personazhi përcakton veten, mbyllet libri.

9 reviews for Procesi, Franz Kafka

 1. kevin durant shoes

  A lot of thanks for all your valuable labor on this web page. Betty take interest in doing research and it is easy to understand why. My spouse and i learn all of the compelling way you produce precious techniques through this web blog and in addition increase participation from other ones on the content plus our princess has been understanding a lot. Take pleasure in the remaining portion of the new year. Your performing a stunning job.

 2. golden goose

  Thanks so much for giving everyone an extraordinarily brilliant opportunity to read in detail from here. It is always very pleasing and also stuffed with fun for me and my office fellow workers to search your site no less than 3 times per week to read through the latest items you will have. Not to mention, we are usually impressed with the breathtaking suggestions you give. Certain 3 ideas in this posting are definitely the most beneficial I’ve had.

 3. cheap jordan shoes

  Thank you for your entire effort on this website. My mom loves setting aside time for internet research and it is obvious why. Almost all learn all about the powerful way you make powerful suggestions on this web site and as well as cause participation from other individuals on that area of interest so my girl is actually discovering a lot of things. Have fun with the remaining portion of the year. You’re the one conducting a splendid job.

 4. birkin bag

  Thank you a lot for giving everyone an exceptionally spectacular opportunity to read in detail from this site. It really is so sweet plus packed with amusement for me personally and my office fellow workers to search the blog more than 3 times every week to read through the newest guides you will have. Not to mention, we are at all times amazed with the special principles you serve. Selected 1 ideas in this article are unequivocally the finest I’ve had.

 5. hermes bag

  A lot of thanks for all your effort on this web site. Debby loves managing investigation and it’s easy to understand why. Many of us learn all regarding the dynamic ways you render functional ideas via the website and in addition foster contribution from visitors on this article then our simple princess is really becoming educated a lot of things. Take pleasure in the remaining portion of the year. You’re carrying out a useful job.

 6. yeezy boost 350

  Thanks so much for providing individuals with remarkably wonderful opportunity to read from this website. It’s always so great and also stuffed with a good time for me and my office peers to visit your website at the very least 3 times in a week to see the latest tips you have. Not to mention, we’re actually astounded concerning the perfect guidelines served by you. Some 2 facts on this page are easily the most effective I’ve had.

 7. converse shoes

  I would like to show some thanks to the writer just for rescuing me from this type of situation. Just after surfing through the online world and getting concepts that were not pleasant, I assumed my life was gone. Existing without the approaches to the difficulties you’ve solved through this site is a critical case, as well as the kind that could have badly damaged my entire career if I had not noticed your blog post. The knowledge and kindness in handling a lot of stuff was excellent. I’m not sure what I would’ve done if I had not encountered such a subject like this. It’s possible to at this moment relish my future. Thanks for your time so much for the specialized and sensible help. I won’t think twice to propose your web page to any individual who wants and needs recommendations about this subject.

 8. adidas nmd

  Thank you for your entire effort on this blog. Gloria loves engaging in investigation and it’s really obvious why. Many of us hear all relating to the powerful method you provide informative suggestions by means of this web site and recommend contribution from some other people about this issue so our own princess is really starting to learn a whole lot. Enjoy the remaining portion of the year. You’re the one conducting a dazzling job.

 9. curry 5

  My wife and i have been so relieved that Ervin managed to complete his homework through the entire precious recommendations he got through your web site. It’s not at all simplistic to simply choose to be giving away tricks that a number of people could have been selling. And now we remember we need the website owner to appreciate for that. The most important illustrations you’ve made, the simple site menu, the friendships you give support to promote – it’s got all overwhelming, and it is making our son in addition to our family recognize that the situation is pleasurable, and that’s rather serious. Many thanks for everything!

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.