Sale!

Odiseja

Rated 1.00 out of 5 based on 1 customer rating
(1 customer review)

900L 0L

Titulli: Odiseja
Gjinia: Poemë
Autori: Homeri
Shqipëroi: Pashko Gjeçi
Shtëpia botuese: Onufri
Viti: 2006
Fq. 456
ISBN: 978-99943-42-03-7

Categories: , Tags: , , Product ID: 2139

Description

“Odiseja” u krijua, ndoshta, rreth shekullit të tetë para Krishtit. Në 12110 vargjet e saj, ajo u tregon aventurat e rrezikshme të Odisesë (të quajtur Uliks në latinisht), hero grek dhe mbret i Itakës, në Greqinë Perëndimore. Pas rënies së Trojës, Odiseja detyrohet të endet për dhjetë vjet derisa kthehet në shtëpi te gruaja e tij, Penelopa, në Itakë.

Ndryshe nga “Iliada”, ngjarjet e së cilës janë vendosur kryesisht në Trojë dhe tregohen me një narracion të drejtë, “Odiseja” ka shumë ndryshime të skenës dhe një subjekt kompleks. Skenat e saj variojnë nga Troja në Egjipt, në Arikën e Veriut, Peloponez, Itakë dhe Mesdheun Perëndimor.

Narracioni fillon, kronologjikisht, afër fundit të historisë, dhe ngjarjet e mëparshme shpalosen në poemë më vonë (njëlloj si në teknikën moderne të rikthimit). “Odiseja” është një nga historitë më të mëdha të të gjitha hohërave. Ka pasur një ndikim të fortë në letërsinë europiane të mëvonshme, veçanërisht në epikën e Rilindjes (shekulli i XIV – XVl).

Sipas skemës së Homerit për “Odisenë”, u zhvillua një praktikë standarde e fillimit të një vepre epike me një ngjarje nga mesi ose fundi i historisë. Ngarjet e mëparshme tregohen më pas në një moment të përshtatshëm gjatë rrëfimit. Një ekzemplar i mrekullueshëm i shekullit të XX – të, me temë nga Odiseja, është romani “Uliksi” i shkrimtarit irlandez Xhejms Xhojsi.

Additional information

Autori:

Shtepia Botuese:

ONUFRI

1 review for Odiseja

 1. Rated 1 out of 5

  Trish Goff

  Invite You to Review Our Product

  Hi,
   
  My name is Trish from the American Beauty Association.

  I’m reaching out to you because we are looking for beauty enthusiasts like you to test product. Would you be willing to test the Mieoko Flat Top Brush?

  You can visit https://www.centtip.com/gorgeousskin/ if you are interested.

  Thanks for your time,

  Trish

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.