Sale!

Mosha e pafajësisë Edith Wharton

900L 0L

Titulli:Mosha e pafajësisë

Gjinia: Roman

Autori: Edith Wharton
Shqipëroi: Amik Kasoruho
Shtëpia botuese: Pegi

Viti i botimit: Tetor 2012
Fq. 413
ISBN: 978-9928-162-02-1

Categories: , Tags: , Product ID: 2520

Description

“Mosha e pafajësisë” është romani i 12-të i Edith Wharton, i botuar në 1920. Romani fitoi çmimin “Pulitzer” në 1921 dhe u konsiderua për një kohë të gjatë si “ndjesa” që shkrimtarja i kërkoi shoqërisë amerikane për librin e saj të mëparshëm “The House of Mirth”.

Historia e romanit “Mosha e pafajësisë” përqendrohet rreth jetës së një çifti të sapofejuar të shoqërisë së lartë njujorkeze. Një grua e re dhe e bukur, por e damkosur nga një skandal bashkëshortor i mëparshëm, hyn në jetën e tyre. Lumturia e çiftit “të përkryer në sytë e të gjithëve” fillon të lëkundet.

Romani hedh një hije dyshimi mbi moralin dhe strukturën e shoqërisë së viteve të fundit të shekullit të 19-të në New York. Ai përmban një përshkrim të detajuar e të këndshëm të zakoneve të shoqërisë së lartë. Kjo gjuhë e dëlirë, së bashku me dramën sociale, përfituan për Wharton-in çmimin “Pulitzer”, i pari për një femër deri atëherë.

Titulli ironizon mirësjelljen e qelibartë të shoqërisë njujorkeze, të krahasuar me intrigat e saj të brendshme.

Additional information

Shtepia Botuese:

Pegi

Reviews

There are no reviews yet.

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.