Sale!

Eter e bij

600L 0L

Titulli: Etër e bij
Gjinia: Roman
Autori: Ivan Turgeniev
Shqipëroi: Dalan Shapllo
Shtëpia botuese: Pegi
Viti: 2002
Fq. 268
ISBN: 978-99927-725-2-2

Categories: , Tags: , , Product ID: 2152

Description

Komente mbi librin

“Ky roman, përveç bukurisë artistike, është i përsosur edhe sepse zgjon mendimin, të shtyn drejt arsyetimit… Kjo ndodh edhe sepse romani është i tëri i sinqertë dhe të prek në thellësi. Vepra, nga kreu deri në rreshtin e fundit, është shkruar me shumë ndjenjë…”

D. Pisarev

“…Ka ardhur koha që etërit saturnë të mos kafshojnë fëmijët e vet. Por, gjithashtu, ka ardhur koha që edhe fëmijët të mos marrin shembullin nga ata mosmirënjohës që vrasin pleqtë e vet. Njerëzit e kohës së tanishme nuk qëndrojnë në vend, nuk kërkojnë asgjë, nuk bien në asnjë kompromis dhe nuk shpresojnë në asgjë. Ata janë, gjithashtu, të pafuqishëm… por ata kuptojnë dobësinë e tyre.”

A. Hercen

“Bazarovi është pjella ime më e dashur… figura më simpatike nga të gjitha ç’kam krijuar… Nga tërë e kaluara ime letrare, une kam arsye të jem më i kënaqur pikërisht nga ky rrëfim.”

Ivan Turgeniev

Additional information

Autori:

Shtepia Botuese:

Pegi

Reviews

There are no reviews yet.

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.