Sale!

Duke pritur Godone, Oh ato dite te bukura

600L 0L

Titulli: Duke pritur Godonë, Oh ato ditë të bukura
Gjinia: Drama
Autori: Samuel Beckett
Shqipëroi: Mirela Kumbaro, Anton Papleka
Shtëpia botuese: Çabej
Viti: 1996
fq. 128

Description

Mbi autorin

“Samuel Beketi shkon tek më e mira. Nuk dua të dëgjoj filozofira, trakte të shkëputura, dogma, të vërteta të imponuara apo gjëra të tilla. Unë dua vetëm gjëra të bazuara në diçka. Dhe këtë e ka bërë mjaft mirë Beketi në veprat e tij. Është një autor i madh dhe kushdo mund të flasë me orë të tëra për të. Është shumë kurajoz, të heq çdo lloj stresi. Çdo fletë që lexoj më bën që të kthej me vrap tjetrën nga pas pasi kurioziteti më shtyn të lexoj edhe pse mund të jem shumë i zënë në ato momente. Nuk lë asnjë situatë pezull apo pa sqaruar, ka shumë detaje të bukura dhe jo të bezdisshme dhe të gjitha këto mishërohen tek kryevepra “Duke pritur Godonë”. Përmes veprave të shkruara prej tij unë kuptoj mjaft mirë gjëndjen e tij shpirtërore ku mjaft fjalë janë shkruar me dorë në zemër. Puna e tij është e mrekullueshme.”

Harold Pinter

“Samuel Beketi në bazë të disa sondazheve të bëra, është i pëlqyer nga të gjithë gjeneratat. Ai i dha zë shpirtit nëpërmjet përshkrimit të situatave, të ngjarjeve që ka thurur në veprat e tij. Si meshkujt ashtu edhe femrat kanë një preferencë për të ku Beketi hyn në shkrimtarët më të pëlqyer. Është shumë relaksues. Situatat bëhen më interesante kur ai flet edhe për besimin në Zot si një forcë të madhe të mbinatyrshme. “Duke pritur Godonë” është një libër që fillimisht nuk u duk se do të kishtë suksesin e kryeveprave të tjera botërore, por shumë shpejt ajo u bë një “best seller” dhe që zuri vënd për kohë me rradhë në libraritë botërore. Fakti që veprat e tij janë vënë në skenë në teatro të ndryshëm do të thotë se ai është i madh. Unë do të mund ta krahasoja gati në rradhët e autorëve si Shekspiri.”

Richard Ellman

Additional information

Autori:

Shtepia Botuese:

ÇABEJ

Reviews

There are no reviews yet.

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.