Sale!

Dashuria e pare

500L 0L

Titulli: Dashuria e pare
Gjinia: Novela
Autori: Samuel Beckett
Shqipëroi: Idlir Azizi
Shtëpia botuese: Zenit Editions
Viti: 2005
Fq. 96
ISBN: 978-99927-948-7-9

Categories: , , Tags: , , Product ID: 2280

Description

Dramaturg, poet e romancier irlandez. Eksponenti më i lartë i teatrit absurd. Në veprat e tij të idhta dhe surreale janë portretizuar individë të paralizuar nga makthi përballë një bote pa sens e të detyruar të struken në shkretinë e mendjes. Pas studimeve të gjuhës dhe letërsisë në Trinity College të Dublinit ishte lektor i anglishtes në Ecole Normale Supèrieure të Parisit ku njohu dhe u bë mik i James Joyce – it.

Më 1938, pas vitesh të turbullta shkuar mes Irlandës, Anglisë dhe Francës vendosen në Paris. Bën pjesë në Rezistence dhe në 1942 i shpëton Gestapos e strehohet në Francën jugore ku shkruan romanin “Watt”. Pas shkrimeve të para në gjuhën angleze, mes të cilave një trajtesë filozofike (Dante, Bruno, Vico, Joyce, 1929), një esseja kritike (Proust, 1931), një përmbledhje në vargje (Echo’s bones, 1935) dhe romanit të tij të parë (Murphy, 1938), në 1943 Beckett – i nis të shkruajë në gjuhën frënge duke i përkthyer ai vetë veprat në anglisht.

I rikthyer në Paris në 1950 kompozon romanet “Molloy” (1951), “Malone vdes” (1951) dhe “I paemërtueshmi” (1953), një trilogji narrative, në të cilën personazhet monologuese të mbërthyer në palëvizje do të jenë lajmëtarë të temave dhe gjithë poetikës së prodhimit beketian. Vepra e tij vë në skenë ankthin e njeriut ballë absurditetit të ekzistencës.

Përmes një rrëfimi që bëhet gjithmonë e më i ngjeshur dhe esencial, dramat shprehin, edhe fizikisht, gozhdimin e personazheve një kuadër ku nuk është i mundur asnjë evoluim ekzistencial apo psikologjik. Në 1969 vlerësohet me çmimin Nobel.

Additional information

Autori:

Shtepia Botuese:

Zenit Editions

Reviews

There are no reviews yet.

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.