Sale!

FERRI

1,500L 0L

Autori: Dan Brown

Shtepia Botuese: DUDAJ

978-99943-0-328-1

Faqe: 600

Viti i botimit: 2013

Brown u shpreh se ai është frymëzuar nga vepra klasike “Inferno” e poetit italian Dante Alighieri, teksa kishte qenë student në Universitetin e Firences.

Categories: , Tags: , Product ID: 1427

Description

“DAN BROWN FERRI”

Fytyra e pangatërrueshme e Dantes që na vështron nga kopertina është motori që lëviz këtë thriller që ka shumëçka prej “ferri” brenda. Ritmi, para së gjithash, simbolika e ndezur dhe në fund kompleksiteti i personazheve që të përfshin në një veprim ca të rrallë për romanet aksion: të injektojnë te lexuesi joshjen e së keqes madje duke i ngulitur edhe nevojën e saj shpëtimtare.

Nuk është aspak e çuditshme që studiuesi i simbolikës, Robert Langdon, është një ekspert i Dantes, përkundrazi. Është krejt e natyrshme që profesori amerikan t’i kushtojë studime dhe kurse universitare në Harvard poetit fiorentin dhe vizionit të tij të hatashëm me të cilin përtheu në formë solemne klimën e epokës së tij të mundimshme.

E pra, është gjithashtu krej normale që në Firence, Robert Langdoni të ndihet si në shtëpi të vet, që Davidi dhe Piazza Signoria, kopshtet Boboli dhe Palazzo Vecchio të jenë për të një sfond familjar, një konstelacion kulturor dhe i dashur, shumë ndryshe nga skenat turistike përshkuar prej vitesh nga vizitorët normalë.

Por tani gjithçka ndryshon, nuk ka asgjë normale, asgjë që të mund të evokojë të shkuarën e ëmbël. Këtë herë është një makth dhe vetëm njohuritë e tij për qytetin, deri në labirinte dhe rrugica, korridore pallatesh, kalime sekrete, mund ta ndihmojnë të shpëtojë jetën.

Langdoni zgjohet në një dhomë spitali i tronditur, i plagosur në kokë dhe me rrobat e gjakosura mbi një karrige. Mezi kujton emrin e tij, nuk kupton si ka ardhur në Firenze, kush orvatet ta vrasë e përse ndjekësit e tij nuk kanë ndërmend të ndalen. I hutuar me mendjen të mbytur nga shfaqje të përbindshme që të kujtojnë Vdekjen e Zezë që përpiu Europën e Mesjetës dhe simbolet e kriptuara të lidhura me Komedinë Hyjnore të Dante Aligierit.

Profesori duhet të arratiset dhe i ndihmuar vetëm nga një njeri, doktoresha Siena Bruks, tejet misterioze sikundër shumë njerëz dhe gjëra përreth tij, duhet të zhduket nga të gjithë. Në fund të një aventure që kalon çaste tensioni të papërballueshëm, Dan Brown – i na zbulon se si në botën tonë, distanca mes së mirës dhe së keqes është kaq e ngushtë në një mënyrë me të vërtetë angështuese, se si katastrofa dhe shpëtimi mund të jenë thjesht çështje këndvështrimesh dhe se si nga një lagunë me qiell të mbuluar, mund të dilet jashtë e të rishikohen yjet.

 

Additional information

Shtepia Botuese:

Dudaj

Autori:

14 reviews for FERRI

 1. huarache shoes

  I must point out my affection for your kind-heartedness for persons who absolutely need assistance with this concept. Your special commitment to getting the message all-around became extraordinarily valuable and have constantly made ladies much like me to get to their targets. Your new interesting help implies this much a person like me and additionally to my fellow workers. Regards; from everyone of us.

 2. yeezy boost 350 v2

  I enjoy you because of each of your effort on this web site. Betty delights in getting into investigations and it is easy to understand why. Many of us hear all regarding the compelling tactic you give powerful strategies by means of this web blog and even strongly encourage contribution from people about this subject matter so our favorite daughter has been discovering a great deal. Have fun with the rest of the new year. You are carrying out a fabulous job.

 3. yeezy 500

  I just wanted to write a simple message to appreciate you for some of the marvelous tips and tricks you are writing on this website. My considerable internet look up has at the end been rewarded with excellent concept to write about with my friends and classmates. I ‘d express that many of us readers are rather endowed to live in a perfect network with very many special people with very helpful suggestions. I feel very much happy to have discovered your webpages and look forward to some more fabulous moments reading here. Thanks once again for everything.

 4. off white shoes

  I would like to show my thanks to this writer just for bailing me out of this type of scenario. After researching through the search engines and obtaining thoughts which are not beneficial, I figured my life was over. Being alive without the answers to the issues you’ve fixed by means of your good short article is a critical case, and the kind which could have in a negative way damaged my entire career if I had not encountered your web site. Your own personal capability and kindness in controlling all areas was priceless. I am not sure what I would’ve done if I had not encountered such a subject like this. I can at this moment look forward to my future. Thanks very much for your impressive and amazing guide. I will not be reluctant to endorse the blog to any person who needs and wants guide about this subject.

 5. balenciaga

  I actually wanted to write a small remark to be able to thank you for some of the fantastic solutions you are sharing on this website. My considerable internet look up has now been honored with awesome suggestions to exchange with my close friends. I ‘d suppose that most of us readers actually are extremely blessed to be in a useful place with many marvellous people with good tactics. I feel quite grateful to have seen the web page and look forward to plenty of more cool moments reading here. Thanks again for everything.

 6. nike air force 1 high

  I simply desired to thank you very much yet again. I do not know the things I could possibly have tried without the type of concepts revealed by you regarding such subject. It previously was a real fearsome dilemma for me personally, nevertheless observing a new specialized tactic you treated it made me to leap for gladness. I am just happier for the help and pray you comprehend what a powerful job you are always accomplishing training people today via a blog. I am sure you have never come across all of us.

 7. adidas ultra boost

  I and also my pals have already been reading the great tips and hints found on the website and immediately developed an awful suspicion I had not expressed respect to the website owner for those tips. These people had been as a result excited to learn them and now have in actuality been using these things. Appreciation for being quite thoughtful and for opting for this kind of impressive guides millions of individuals are really needing to be aware of. My sincere regret for not expressing appreciation to sooner.

 8. jordan 12

  My wife and i felt thrilled that Albert could round up his investigations because of the precious recommendations he was given while using the web page. It is now and again perplexing just to continually be making a gift of information and facts that many most people have been trying to sell. We realize we’ve got the website owner to give thanks to for that. All the explanations you made, the simple site menu, the relationships you can aid to engender – it is most exceptional, and it is making our son and our family feel that that article is thrilling, which is quite important. Thank you for the whole lot!

 9. nike huarache

  I’m just writing to make you be aware of what a brilliant encounter my wife’s daughter found studying your web page. She noticed a lot of details, including what it’s like to have a marvelous teaching mindset to have many more without difficulty comprehend specified specialized matters. You actually surpassed readers’ expected results. Many thanks for presenting those great, trusted, informative not to mention cool tips about the topic to Kate.

 10. gucci belts

  I am just commenting to let you be aware of what a outstanding experience our daughter went through viewing your webblog. She discovered a wide variety of things, most notably what it is like to have a marvelous giving spirit to have the rest with no trouble thoroughly grasp a number of complex subject areas. You undoubtedly did more than her expectations. I appreciate you for offering the insightful, trusted, edifying not to mention cool tips about this topic to Jane.

 11. kobe shoes

  Thanks for all your valuable hard work on this web page. Ellie take interest in carrying out investigation and it’s easy to see why. We know all regarding the powerful way you deliver important thoughts via the web blog and encourage contribution from others about this subject and our own girl has always been starting to learn a lot of things. Take advantage of the remaining portion of the year. You are carrying out a fantastic job.

 12. off white

  I simply desired to appreciate you yet again. I’m not certain the things that I could possibly have accomplished in the absence of the actual hints contributed by you directly on such area of interest. It absolutely was an absolute daunting matter for me, but noticing your specialised avenue you treated it forced me to cry for fulfillment. Now i am thankful for this work and thus pray you are aware of a powerful job you happen to be getting into instructing other individuals thru a site. Probably you have never encountered any of us.

 13. ultra boost 3.0

  I just wanted to compose a simple comment in order to express gratitude to you for all of the nice steps you are writing on this site. My time-consuming internet lookup has now been paid with useful insight to exchange with my family members. I ‘d state that that most of us website visitors actually are very fortunate to be in a fantastic community with many brilliant individuals with good principles. I feel very much blessed to have encountered your entire site and look forward to plenty of more awesome minutes reading here. Thanks again for everything.

 14. golden goose sneakers

  I simply wanted to thank you so much once more. I’m not certain what I would’ve achieved without those solutions revealed by you about such a field. Entirely was a troublesome setting for me personally, but noticing your expert strategy you solved that made me to weep for gladness. I will be grateful for your advice and even pray you find out what a great job you have been carrying out teaching many people thru your website. Most probably you haven’t met all of us.

Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.